Бизнес план - Счетоводство.  споразумение.  Живот и бизнес.  Чужди езици.  Истории на успеха

Презентация на тема етапи на човешкото развитие. Презентация на тема "еволюция на човека"

клас: 9

Презентация към урока




















Назад напред

внимание! Визуализацията на слайда е само за информационни цели и може да не представя пълния обем на презентацията. Ако си заинтересован тази работамоля, изтеглете пълната версия.

Целта на урока:

  1. Разпределете факторите на антропогенезата на биологични и социални.
  2. Опишете етапите и факторите на човешкото развитие.

Цели на урока:

  1. Компилация от характеристики на основните етапи на човешката еволюция.
  2. Овладяване на методите за описание на външната структура на човешките предци.
  3. Идентифициране на причинно-следствените връзки в процеса на човешката еволюция.
  4. Сравнение на характеристиките на външната структура на архантропи, палеоантропи и неоантропи.

Тип урок:Комбиниран урок.

Технологична карта на планирания урок:

Предмет Биология Клас - 9
Тема на урока "Човешката еволюция"
Планирани образователни резултати:
предмет Метасубект Лична

Опишете всеки етап от човешката еволюция.

Идентифицирайте основните характеристики, за да сравните различните етапи на човешката еволюция.

Сравнете скелета на маймуна и човек и установете приликите и разликите.

Докажете съществуването на човешката еволюция.

Докажете съществуването на еволюцията на Хомо сапиенс.

Установете връзка между последователността от етапи на човешката еволюция.

Определете местоположението на човек в системата на дивата природа.

Докажете ефекта на еволюционните фактори върху хората

Разбиране на единството на произхода на всички хора и стойността на живота на всеки човек

Решени учебни проблеми

Установяване на етапите на човешката еволюция и връзката му със съвременните маймуни.

Основни понятия, изучавани в урока

дриопитек
pongids
хоминиди
Рамапитек
австралопитек
умел човек
Хомо еректус
Неандерталец
кроманьонец
Хомо сапиенс

Тип, използван в урока по информационни и комуникационни технологии (ИКТ)

  1. Фрагменти от филма "Тайните на произхода на човека" (http://www.youtube.com/watch?v=6SWaYLbqfOM)

Методическо предназначение на ИКТ средствата

Учене на нов материал

хардуер и софтуер

Компютър и проектор. PowerPoint

Образователни интернет ресурси

http://www.macroevolution.narod.ru/human.htm
http://www.youtube.com/watch?v=6SWaYLbqfOM
http://www.medbiol.ru/medbiol/antrop/000191f3.htm#00052fde.htm
http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Science/filin/05.php

Организационна структура на урока

Етап 1. Въвеждане на темата на урока и създаване на условия за съзнателно възприемане на нов материал


Хипотези за произхода на човека

Продължителност на етапа

Методи на обучение

Глаголен
визуален

Демонстрация на фрагменти от филма "Тайните на произхода на човека"

Общокласна форма - лекция

Учителят представя материала и нагледно демонстрира фрагменти от лекцията

Дейност на учителя

Когнитивна

Комуникативен

Регулаторен

Излагане на основните проблеми на урока пред децата.

Открояване на целта на урока въз основа на уводната дума на учителя

Обсъждане на проблема на урока

Формулиране на темата на урока.

Поставяне на учебна цел и задачи от учениците

Елементи на лекция с демонстрация на фрагменти от филма "Тайните на произхода на човека" за археологически находки

Разбиране на материалите, представени във филма

Дискусия за филми

Идентифициране на методи за определяне на възрастта на археологически находки в процеса на гледане на филм

Етап 2. Организация и самоорганизация на учениците в хода на по-нататъшното усвояване на материала. Организация на обратната връзка.

Формиране на конкретен образователен резултат

Решаване на основните проблеми, поставени на първия етап от урока.
Характеристика на основните етапи на човешката еволюция

Продължителност на етапа

основен изглед учебни дейности

Методи на обучение

Глаголен
визуален

ИКТ инструменти за реализиране на този вид образователна дейност

Презентация на PowerPoint"Човешката еволюция"

Форма на организация на дейността на учениците

Общокласна форма - лекция

Функциите и ролята на учителя в този етап

Учителят представя материала въз основа на презентацията "Еволюция на човека"

Дейност на учителя

Студентски дейности (предприети действия)

Когнитивна

Комуникативен

Регулаторен

Лекция "Характеристика на основните етапи на човешката еволюция" с използване на PowerPoint презентация "Човешка еволюция"

Структурни особености, характерни за човек на различни етапи от неговата еволюция.

Изборът на критерии за сравняване на етапите на човешката еволюция въз основа на характеристиките, дадени по време на лекцията на учителя.

Участие в колективно обсъждане на критерии за сравняване на етапите на човешката еволюция

Планиране на работа в малки групи въз основа на избрани критерии за сравняване на етапи от човешката еволюция

Етап 3. Проверка на резултатите. Корекция.

Продължителност на етапа

Видове учебни дейности за проверка на получените образователни резултати

Работа в групи (описание на етапите от човешката еволюция по избрани критерии) и индивидуално (тест по изучаваната тема) по проблемите на урока, които трябва да се решат.

ИКТ средства за реализиране на образователни дейности

PowerPoint презентация "Еволюция на човека"

Методи за контрол

  1. Писмен отговор
  2. Самоконтрол на издържания тест

Методи за корекция

Форма на организация на дейността на учениците

Индивидуални формикласна работа – работа с литература
Групови форми на обучение – групова работа в клас

Функции и роля на учителя на този етап

Дейност на учителя

Студентски дейности (предприети действия)

Когнитивна

Комуникативен

Регулаторен

Проследяване на хода на работата по групи

Консултиране на студентите по възникнали проблеми в процеса на изпълнение на самостоятелни задачи.

Установяване на причинно-следствени връзки между еволюцията на човека и културата.

Подготовка на писмен отговор в малки групи.

Обсъждане на резултатите от теста

Въз основа на преминатите тестове и описанията на етапите на човешката еволюция според избраните критерии, осъзнаване на качеството и нивото на усвояване на урочния материал

Етап 4. Обобщаване, домашна работа

Рефлексия върху постигнати или непостигнати образователни резултати

Осъзнаване на човека като част от природата, подвластна на влиянието на еволюционните фактори.

Приемане на факта за произхода на човека от животните, разбиране на единството на произхода на хората от всички раси и стойността на живота на всеки човек

Дейност на учителя

Студентски дейности (предприети действия)

Когнитивна

Комуникативен

Регулаторен

Обобщаване на урока.
Формулиране на домашна работа:

  1. UMK Sonina N.I. (линеен курс) по биология за 9. клас (Еволюция на човека, стр. 12-17)
  2. Подготовка на доклади в малки групи по предложените теми

Доказателство за човека като част от природата, подвластна на влиянието на еволюционните фактори.

Разрешаване на конфликта „Произходът на човека от животните

Планиране на домашните.

еволюция на живота

Слайдове: 17 Думи: 489 Звуци: 0 Ефекти: 76

Тема: Възникване и развитие на живота на Земята. Какви са характеристиките на живите организми? Метаболизъм Самовъзпроизвеждане Наследственост Изменчивост Растеж и развитие. Образуване на планетни системи. Теория на Кант-Лаплас. Образуването на мъглявините е натрупване на газове. Гравитационно свиване вътре в протозвездите. Образуването на планети от останалите газове и прах на територията на протозвездите. Теорията на академик A.I. Опарина. Тежки връзки. Връзки във водите на първичния океан. Органични съединения на атмосферата Солни разтвори Неорганични съединения Аминокиселини Пептиди Н.К. Образуване на коацервати. - Еволюцията на живота.ppt

Земната еволюция

Слайдове: 27 Думи: 1032 Звуци: 0 Ефекти: 89

еволюционна биология

Слайдове: 23 Думи: 274 Звуци: 0 Ефекти: 64

Кръвоносна система. Кръв. Пътуване през "дървото на еволюцията". Да се ​​формират представи за еволюционните промени в кръвоносните органи на животните. Подцарство Протозои. ресничките. Тип Чревен. Тип Плоски червеи. Тип Анелиди. Тип мекотело. Тип Членестоноги Клас Ракообразни. Тип Членестоноги Клас Насекоми. Тип Хордови Суперклас Риби. Тип Хордови Клас Земноводни. Тип Хордови Клас Влечуги или Влечуги. Тип Хордови Клас Птици. Тип Хордови Клас Бозайници или Звери. Сърцето е мускулест орган. Кръвни клетки. транспорт. Функции на кръвта. Животни: Proc. - Еволюционна биология.ppt

Развитие на органичния свят

Слайдове: 42 Думи: 2630 Звуци: 1 Ефекти: 1

Развитие на органичния свят. Историята на развитието на Земята. Протерозой - ерата на появата на първичния живот (най-простите организми). Архейска ера. Анаеробни (безкислородни) условия на живот в плитко древно море. Развитие на атмосфера, съдържаща кислород. През архейската ера възникват първите живи организми. Първите обитатели на нашата планета са анаеробни бактерии. Първите фотосинтезиращи организми са прокариотни (предядрени) цианобактерии и синьо-зелени водорасли. Хаплоидните организми (бактерии и синьо-зелени) имат един набор от хромозоми. Протерозойска ера. Начало преди 2600 ± 100 милиона години, продължителност 2000 милиона години. - Развитие на органичния свят.ppt

Еволюцията на живия свят

Слайдове: 25 Думи: 2126 Звуци: 0 Ефекти: 0

Еволюцията на живия свят на Земята. Разнообразие на живия свят. свойства на живите организми. Нива на организация на живата материя. Основни свойства на живите организми. Развитието на биологията в преддарвиновия период. Карл Линей. Жан Батист Ламарк. Учението за градацията. Учението за променливостта. Теорията на Ч. Дарвин за произхода на видовете. Чарлз Робърт Дарвин. Предпоставки за възникване на дарвинизма. Дарвинизъм. изкуствен подбор. Естествен подбор. Форми естествен подбор. Адаптирането на организмите към условията външна среда. Микроеволюция. Критерии за преглед. Еволюционната роля на мутациите. Макроеволюция. Основните насоки на еволюцията. - Еволюцията на живия свят.ppt

Модели на биологичната еволюция

Слайдове: 31 Думи: 1083 Звуци: 0 Ефекти: 0

Модели на биологичната еволюция. Работете по двойки. Клетъчни бели дробове. Ароморфози. Сравнете земен червейс пиявица. Дивергенция на бозайниците. Модификации на листа. Голяма дивергентна еволюция. Външно сходство на агама. Появата на подобна форма на тялото. Подобна външна структура. Обратима ли е еволюцията? Сравнителна характеристика. Сравнете организмите. Обикновен бор. Заек-заек. Кюрдска овца. Едногърба камила. Определете формата на еволюцията. Сладководно безгръбначно. Гроздов охлюв. Плувец-тинник. Кенгуру. жаба. жаба. Колибри. Ехидна. - Модели на биологичната еволюция.pptx

биологичен прогрес

Слайдове: 17 Думи: 1567 Звуци: 4 Ефекти: 22

Глава XI. Механизми на еволюционния процес. Тема: Основните насоки на еволюцията. Основните насоки на еволюцията. В състояние на биологичен прогрес са например насекомите, цъфтящите растения. Динозаврите, псилофитите и семенните папрати следват пътя на биологичната регресия. А.Н.Северцов (1866-1936). Състоянието на биологичен прогрес се постига чрез ароморфоза, идиоадаптация и дегенерация. Те водят до образуването на големи систематични единици – класове, типове. Ароморфози. Папратите, хвощовете, клубните мъхове произлизат от псилофитите. След това се появяват семенни растения - голосеменни и цъфтящи растения. - Биологичен прогрес.ppt

еволюционен процес

Слайдове: 10 Думи: 161 Звуци: 0 Ефекти: 0

Закономерности на еволюционния процес. Разминаване. Конвергенция. Дивергенция- (разминаване на знаци в свързани форми). Бозайници. Прилепи. Чифтокопитни. китоподобни. Еволюционният процес се основава на дивергенция. Примери за хомоложни органи в растенията са: Грахови зърна. Игли от берберис. Бодли на кактус. Примери за хомоложни органи: Коренище на момина сълза. Картофена грудка. Донетки от лук. 2. Развитие на сходни условия на живот от представители на различни систематични групи. Конвергенция - (външен вид Общи чертинесвързани форми). Появата на подобни органи (крило на пеперуда и крило на птица). - Еволюционен процес.pptx

биологична еволюция

Слайдове: 28 Думи: 259 Звуци: 0 Ефекти: 10

Еволюцията е непрекъснат дълъг процес. Накъде отива еволюцията? Какво е адаптация? Какво означава процъфтяването на един вид? Дайте примери, илюстриращи хода на еволюцията от просто към сложно. Кой е по-прогресивен човек или хлебарка? Какво означава прогресивно развитие? Съветските учени са еволюционисти. Какво е биологичен прогрес? Какво е биологична регресия? Дайте примери за животни (растения) в нашия регион, които са на ръба на изчезване. Животни от Червената книга. Растения от Червената книга. Дефинирайте макро- и микроеволюцията. Има три основни направления на еволюцията: - ароморфоза - идиоадаптация; - обща дегенерация. - Биологична еволюция.ppt

Основни насоки на еволюция

Слайдове: 8 Думи: 248 Звуци: 0 Ефекти: 0

Еволюция на органичния свят. Основи на учението на Дарвин. Основните насоки на еволюцията на органичния свят. Идиоадаптацията е малка еволюционна промяна, която допринася за адаптирането към определени условия на околната среда (частни адаптации). Дегенерацията е еволюционна промяна, която води до опростяване на организацията. В природата всички процеси на еволюция протичат непрекъснато и едновременно, съчетавайки се един с друг и заменяйки се. - Основните насоки на еволюцията.ppt

Основни насоки на еволюция

Слайдове: 27 Думи: 554 Звуци: 0 Ефекти: 0

Основните насоки на еволюцията. биологична регресия. биологична стабилизация. биологичен прогрес. Ароморфоза. Идиоадаптация. Дегенерация. Изчезване на видове поради глобалното изменение на климата Изчезване на видове по вина на човека. Намалена адаптивност на организмите към условията на околната среда. Човешка дейност. Фактори на неживата природа. Изчезване поради глобалните климатични промени. Изтребен от човека. Пътнически гълъб. Додо. Моа щраус. Застрашени видове. ондатра. Аполон. Лопатарка. дропла. Степен орел. Стабилното състояние не трае дълго” I.I. Шмалхаузен. - Основните насоки на еволюцията.ppt

Насоки на еволюция на органичния свят

Слайдове: 32 Думи: 1052 Звуци: 0 Ефекти: 147

Основните фактори на еволюцията

Слайдове: 27 Думи: 1518 Звуци: 0 Ефекти: 0

Ненасочващи фактори на еволюцията. Да се ​​запознаят с ненасочващите фактори на еволюцията. Изследвани фактори. алел. ген. фактори на еволюцията. популационни вълни. Вълни на живота. Периодични колебания на населението. Изолация. Характеристики на поведението. Един от най-важните фактори в еволюцията. Дрейф на гени. Механизъм на еволюционните промени. Мутации. Постоянна мутационна променливост. Видове мутации. Генни мутации. Закон на Харди-Вайнберг. Борба за съществуване. условия на околната среда. Резултат от действието на мутациите. Какво е изолация. Броят на зайците. Животни. - Основните фактори на еволюцията.ppt

Процес на еволюция на животните

Слайдове: 18 Думи: 1028 Звуци: 0 Ефекти: 0

Произходът и развитието на животинския свят на планетата Земя. История на възникването на живота на Земята. Кралства. Животни. Класификация. Първи животни. развитие през мезозойската ера. кайнозойска ера. развитие през кайнозойската ера. Ранни бозайници от терциерния период. Късни бозайници от терциерния период. Бозайници от кватернерния период. Животни от последното хилядолетие. Холоцен. климатичен оптимум. В края на холоцена влажният и топъл климат отстъпва място на сух. Ролята на личността. - Процес на еволюция на животните.ppt

Фактори на еволюцията

Слайдове: 13 Думи: 473 Звуци: 0 Ефекти: 3

Съдържание. Понятието "еволюция". Шведският натуралист Карл Линей (1707-1778). Френският биолог Жан Батист Ламарк (1744-1829). Английски учен, демограф Томас Робърт Малтус (1766 - 1834). Английският биолог Чарлз Дарвин (1809 - 1882). Основните положения на учението на Ч. Дарвин. Съвременна интерпретация на основните положения на теорията. фактори на еволюцията. Наследствена изменчивост Естествен подбор Изолация. Задача за самостоятелна работа. Защо популационната генетика е важна? Какво е генетичен баланс? Направете заключение: какви са факторите за насочени промени в генофонда и насочени. - Фактори на еволюцията.ppt

еволюция на растенията

Слайдове: 28 Думи: 1458 Звуци: 0 Ефекти: 0

Еволюция на растенията. Нисшите едноклетъчни водорасли произлизат от флагелатите. Благодарение на многоклетъчността се появи специализация. Развитието на водораслите е характерно за архея, протерозоя, камбрика, ордовика. Водораслите са се появили преди около 1 милиард години. А първите сухоземни растения се появяват само преди 420 милиона години. Поддръжката се появи под формата на механични тъкани. Следващата задача беше да се предпази от дехидратация. След това, в процеса на еволюция, се появи тъканта на епидермиса. Произход на земните растения. 2 начина за образуване на листа. Израстъци на покривните тъкани (енационен произход). - Еволюция на растенията.ppt

Еволюцията на растителния свят

Слайдове: 6 Думи: 141 Звуци: 0 Ефекти: 0

Зеленчуков свят. Еволюция. Какво е еволюция? Кога е започнала еволюцията на растителния свят? Може ли процесът на еволюция да е започнал без участието на растенията? Защо процесът на еволюция е необратим? Защо първите живи организми са се появили във водната среда? Били ли са първите организми растения? Защо процесът на историческа промяна се нарича еволюция на растенията? центрове на произход. Кога се появяват културните растения? Как ръжта се превърна от плевел в култивирано растение? Назовете центровете на произход на културните растения. природни съобщества. Защо растенията са в основата на кръговрата на материята? Какви са причините за промяната на естествените растителни съобщества? - Еволюцията на растителния свят.ppt

Еволюция на животните

Слайдове: 48 Думи: 1431 Звуци: 0 Ефекти: 0

Еволюционна биология на развитието Ролята на процесите на развитие в еволюцията. От лекция на W. Gehring. Еволюцията и растежът на биоразнообразието са свързани понятия. царства на живите организми. Protista едноклетъчни еукариоти и водорасли. Plantae - многоклетъчни фотосинтетични клетъчни стени. Гъби - многоклетъчни нишковидни хетеротрофни клетъчни стени. Монера-прокариоти. Анималия. 5 Класификация на царството. Много видове съвременни многоклетъчни животни произхождат от ранния камбрий. Еволюционната теория трябва да помогне да се обясни феноменът на биоразнообразието. През деветнадесети век съществуват две диаметрално противоположни гледни точки за произхода на видовете. - Еволюция на животните.ppt

Еволюцията на животинския свят

Слайдове: 7 Думи: 344 Звуци: 0 Ефекти: 22

Еволюцията на животинския свят. Формите на животните са се променили на Земята толкова, колкото формите на растенията и другите организми. По този начин сравнителната анатомия също свидетелства за историческото развитие на животинския свят. Етапи на еволюцията на животните: Първите трислойни животни включват видове плоски червеи и кръгли червеи. Анелидите произхождат от трислойни животни, а мекотелите и членестоногите произхождат от древни анелиди. Хордовите също произхождат от примитивни трислойни животни. - Еволюция на животните.ppt

Усложняването на животните в процеса на еволюцията

Слайдове: 30 Думи: 995 Звуци: 0 Ефекти: 87

Усложняването на животните в процеса на еволюцията. Всички многоклетъчни животни произлизат от колониалните флагелати. Различни инфузории. Саркод. Камшичета. многоклетъчни животни. Коелентерати. Тялото на кишечнополовите също се състои от два слоя клетки. Външният слой се нарича ектодерма, а вътрешният слой се нарича ендодерма. 1 - сифонофор, 2 - морска анемона, 3 - коралови полипи, 4 - сцифоидна медуза. Багажникът на протостомите образува редица клонове, с постепенно усложняване на организма. Усложнението на телесната кухина може да се проследи при различни червеи. При плоските червеи телесната кухина е изпълнена с паренхим. - Усложняването на животните в процеса на еволюция.ppt

Природонаучен музей

Слайдове: 24 Думи: 326 Звуци: 0 Ефекти: 0

Природонаучен музей. Преди това цялата изложба принадлежеше на Британския музей. На покрива са монтирани фигурки с орли и лъвове, а по стените са издълбани растения и животни. Диплодок. По таваните са изобразени растения, а по стените са издълбани маймуни. Музеят е доста голям. В червената част има експозиции, посветени на еволюцията и геологията. Там можете да разберете как работи нашата планета. И проследете развитието на живота до наши дни. в зелената част, непосредствено вдясно от централната част, има стаи, които разказват за птици, изкопаеми риби, примати, произхода на човека, насекоми. -

Еволюция на приматите

Слайдове: 15 Думи: 299 Звуци: 0 Ефекти: 102

Еволюцията на приматите. Положението на човека в системата на органичния свят. Доказателство за човешки животински произход. Разликата между хората и маймуните. Антропогенеза. Движещите сили на антропогенезата. Социално-трудова дейност Обществен начин на живот Реч Мислене Култура. Неспециализирани насекомоядни бозайници. древни примати. Гибънс. Орангутани. дриопитек. Шимпанзе. Горила. Човек? Последователността на разклоненията на различни представители на приматите в хода на еволюцията. човешки предшественици. дриопитек. Рамапитек. австралопитек. Австралопитекът е бил връзката между животинския свят и първите хора. - Еволюция на приматите.ppt

човешката еволюция

Слайдове: 26 Думи: 1381 Звуци: 0 Ефекти: 120

Еволюцията на човешкото развитие. Целта на урока: Помислете за основните етапи на човешката еволюция. Цели на урока: Да се ​​научите как да намирате необходимата информация по темата. Знайте как да приоритизирате. Научете се да произнасяте правилно тематичните термини. човешки произход. Къде, кога и как е възникнала човешката раса? Интересът към собствения произход е присъщ на човека от дълбока древност. Хомо еректус се е появил в Африка преди около 1,8 милиона години. Родословие на човек. Парапитеци. дриопитек. Проплиопитек. Шимпанзе. Горила. Гибън. Орангутан. австралопитек. Древните хора (синантропи, питекантропи). - Човешка еволюция.ppt

Еволюцията на човешкото развитие

Слайдове: 21 Думи: 946 Звуци: 0 Ефекти: 0

човешки произход. Посоки на идеите за произхода на човека. Приликата на човека с животните. специфични черти на човек. Антропология. Рудименти. Атавизми. Систематичната позиция на човека. Еволюцията на приматите. Какво се случи с климата в края на кайнозойската ера. австралопитек. Умел човек. Движещите сили на антропогенезата. Етапи на развитие на човека. Древни хора. Питекантроп. Синантроп. Човек от Хайделберг. Древни хора. Съвременните хора. Сегашният етап от човешката еволюция. - Еволюцията на човешкото развитие.ppt

Човекът и еволюцията

Слайдове: 18 Думи: 320 Звуци: 0 Ефекти: 0

Тема: „Положението на човека в системата на животинския свят. Еволюцията на хоминидите". "Опитайте се да дадете на ума възможно най-много храна." Л. Н. Толстой. Еволюцията на животинския свят. От гръцки "антропос" - - "човек" от гръцки "логос" - - "учение". Антропология. Анаксимандър от Милет (610-547 пр.н.е.) Аристотел, Демокрит, Емпедокъл. Никола Тулп - 16 век. Карл Линей - 18 век. М.В.Ломоносов, А.Каверзнев, К.Рюлие. Ж. Бюфон, Ж. Б. Ламарк, Е. Ж. Сен Илер. Ч. Дарвин - 1871 г. - "Произходът на човека". Хипотезата за водната маймуна. Хипотеза за Великия ловец. Аксиален скелет - Тръбна структура Дихателна - хорда. - Човекът и еволюцията.ppt

Човек и маймуна

Слайдове: 15 Думи: 1925 Звуци: 0 Ефекти: 30

Презентация по биология на тема: “Еволюция на човека”. Съдържание: Нови данни за произхода на човека. Нови данни за произхода на човека. Етапи на възникване на човека. Археолозите са открили останките на първия пряк прародител на човека. Изкопаеми маймуни. Фосилните останки от древните маймуни и първите хора са изключително малко. Именно там са открити повечето доказателства за човешката еволюция. Най-древните маймуни с бекасови носове се срещат в източен Алжир. Палеонтологични доказателства за произхода на човека. Съответно децата се раждат с все по-големи глави. - Човек и маймуна.ppt

Човекът и неговото развитие

Слайдове: 48 Думи: 3886 Звуци: 0 Ефекти: 0

Намиране на контекст за проблемите на пола в човешкото развитие: Но като професионалисти: Как можем да анализираме явлението? В какво можем да убедим събеседника? Какво можем да докажем? Революция на два етапа: Революцията на Махбуб Ул Хак: Човешкото благополучие е крайната цел на развитието. Еволюцията на Сен: етични норми и ценности. В същото време свободата е основна цел и основно средство за развитие. Човешкото развитие не е същото като: Човешкото развитие? Икономическият растеж. С този растеж жените играят подчинени роли в управлението на икономиката. Човешкото развитие включва: - Човекът и неговото развитие.ppt

биология на човешката еволюция

Слайдове: 14 Думи: 88 Звуци: 0 Ефекти: 0

Фрагмент от урока на тема: „Движещите сили на антропогенезата. Етапи на човешката еволюция. Цел: да се разгледат движещите сили на антропогенезата: биологични и социални. движещи сили на еволюцията. Задачи: а) Определете кои предшественици на човека са преминали към земен начин на живот и изправена поза? Какви промени в черепа са свързани с появата на втора сигнална система при хората - речта? г) Сравнете оръдията на труда на антропоидите и хоминидите. Как производството и използването на инструменти повлия на процеса на антропогенезата? д) Сравнете голямата маймуна, австралопитека и най-древния човек. - Биология на човешката еволюция.ppt

Биологична еволюция на човека

Слайдове: 11 Думи: 167 Звуци: 0 Ефекти: 25

Човешката природа. Антропогенезата е теорията за произхода на човека. Етапи на антропогенезата. Задача: Попълнете таблицата по материала от учебника, стр. 28-29. Рамапитек. австралопитек. Умел човек. Изправен човек. Разумен човек. Какъв е смисълът на живота? Две страни на въпроса. Обективен. Субективно. Всеки си решава за себе си. Философски поглед. Смисълът и целта на човешкия живот във възгледите на философите. Задача: попълнете таблицата по учебника, стр. 30. Науки за човека. - Биологична еволюция на човека.ppt

Произход и еволюция на човека

Слайдове: 28 Думи: 1621 Звуци: 0 Ефекти: 0

Проблемът за съотношението между биологично и социално: антропосоциогенеза. 1. Концепцията за антропосоциогенезата. съвременна науказа основните фактори, етапи и модели на антропосоциогенезата. Проблемът за произхода на човешкия език. История на културата: критерии за разделяне на човека от животните. Декарт, Хобс, Хегел: разум, съзнание, членоразделна реч. Мястото на Хомо сапиенс в йерархията на живите. Етапна концепция на антропосоциогенезата. Антропогенеза. Концепцията за "митохондриална Ева". Заключението се основава на анализ на световното разпространение на видовете митохондриална ДНК. Геногеография. - Произходът и еволюцията на човека.ppt

Мястото на човека в живота

Слайдове: 11 Думи: 310 Звуци: 0 Ефекти: 53

Дете на Земята. Мястото на човека в системата на органичния свят. Клон на естествените науки. Подразред маймуни. Тип Хордови. Подтип Гръбначни. Клас Бозайници. Подклас плацентарен. Отряд от примати. Подразред маймуни. Проучване. - Мястото на човека в живота.ppt

Положението на човека в животинския свят

Слайдове: 16 Думи: 424 Звуци: 0 Ефекти: 12

Положението на човека в животинската система. Определяне на признаците на човек. Теории за произхода на човека. Тотемни теории за произхода на човека. Теистични теории за произхода на човека. Теории за панспермията. Еволюционни теории за произхода на човека. Аристотел. Линей Карл. Ламарк Жан Батист. Дарвин Чарлз Робърт. Систематичното положение на човека в органичния свят. Признаци на предци, характерни за човешкия ембрион. Признаци на дървесен начин на живот. Ограничаване на плодовитостта. Живот в стадото. - Положението на човека в животинския свят.ppt

Основните етапи на човешката еволюция

Слайдове: 11 Думи: 147 Звуци: 0 Ефекти: 0

Основните етапи на човешката еволюция. Човекът и човекоподобните маймуни са два различни клона на родословното дърво. австралопитек. Древни хора. Древни хора. Първите съвременни хора. Обобщение за етапите на антропогенезата. Родословие на човек. Парапитеци. дриопитек. Проплиопитек. Гибън. Орангутан. Шимпанзе. Горила. австалопитеци. ДРЕВНИТЕ ХОРА (питекантропи, синантропи). ДРЕВНИ ХОРА (неандерталец). ПЪРВИ МОДЕРЕН (кроманьонец, съвременен човек). Схемата на антропогенезата. Движещите сили на антропогенезата. Биологичен. Наследственост, изменчивост. Борба за съществуване, естествен подбор. - Основните етапи на човешката еволюция.ppt

Човешко развитие

Слайдове: 11 Думи: 398 Звуци: 0 Ефекти: 26

Живей и учи. Цели и цели. Изследователски методи. 1 Търсене 2 Аналитично 3 Проучване на научно-популярна литература. Хипотеза. Работен план. Заключение. Появата на човека е огромен скок в развитието на дивата природа. В резултат на еволюцията възниква необходимостта от знания. Човечеството е изминало дълъг път от пергамента - книга-тетрадка. В индустрията се създават напреднали технологии; селско стопанство. Човек отива в космоса. Древни хора. Представител на първия етап от превръщането на маймуните в хора. Древни хора. Древните хора са представлявали по-прогресивен тип човек. - Човешко развитие.ppt

биология на човешкото развитие

Слайдове: 11 Думи: 136 Звуци: 0 Ефекти: 9

Човекът е всеядно. Цели и цели. Изследователски методи. изследвания; Търсене; Изследване на научнопопулярна литература. Хипотеза. Характеристика на човек различни начинихранене. Работен план. австралопитек. Адаптиране към околната среда. Неандерталци. кроманьонци. Разумен човек. Австралопитекът е връзката между животинския свят и първите хора. Живееха в екваториален климат. Масивна челюст с наклонена брадичка стърчи силно напред. На ниското наклонено чело има супраорбитален гребен. Питекантроп. Челюстите бяха силно изпъкнали напред, нямаше изпъкналост на брадичката. - Биология на човешкото развитие.ppt

Раси на човека

Слайдове: 10 Думи: 233 Звуци: 0 Ефекти: 0

„Настоящият етап от човешката еволюция“. Цел: запознаване на учениците модерен етапчовек. Основни понятия за урока: раса, расова наука, расизъм, смесено поколение, социален дарвинизъм. Оборудване: таблици по обща биология. Морфологични особености на расите. Какво стои в основата на разделението на човечеството на раси? Какво е състезание? Разделението на човечеството на раси се основава на морфологични признаци. Расите са група от хора с общи биологични характеристики, но с различни морфологични особености. Появата на расите и механизмите на расогенезата. Доказателство, че човешките раси принадлежат към един и същи биологичен вид. - Човешки раси.ppt

Състезание по биология

Слайдове: 25 Думи: 577 Звуци: 0 Ефекти: 4

"Всички хора са братя и сестри." "От маймуна - към човек, от човек - ...". Образователен проект по биология Участници в проекта: ученици от 11 клас. Ръководител: учител по биология Erokina E.N. Продължителност на проекта. Фундаментален въпрос. Какво чудо на природата е човекът? Предмети - биология, история, география, екология. Проблемен въпрос. Как са се развили човешките предци? Въпроси учебна тема: Какви доказателства могат да се дадат за произхода на човека от животните? Какви са движещите сили на антропогенезата, биологични и социални фактори? Какви посоки в човешката еволюция могат да бъдат идентифицирани? - Биология на расата.ppt

Състезания на Земята

Слайдове: 11 Думи: 157 Звуци: 0 Ефекти: 26

Раси на Земята. кавказка раса. Черти на характерараса. Светла кожа. Тънки устни. Права или вълниста коса Живейте в: Европа Америка Австралия. Монголоидна раса. Негроидна раса. Съотношението на расите на Земята. Смесени раси. Метисите са потомци от бракове на кавказките и монголоидните раси. Мулатите са потомци на бракове на кавказки и негроидни раси. Мулат. Самбо-потомци от бракове на монголоидната и негроидната раси. - Състезания на Земята.ppt

човешки раси

Слайдове: 23 Думи: 749 Звуци: 0 Ефекти: 0

човешки раси. Съвременното човечество е представено от един единствен биологичен вид Хомо сапиенс. Вид Хомо сапиенс. европеоид (евразиец). кавказоид. Монголоиден (азиатско-американски). Австрало-негроид (екваториален). монголоиден. Американски. австралоид. Негроид. Колесников S.I., 2004. Характеристики на големите човешки раси. Характеристики. Състезания. Екваториален. адаптивна стойност. кавказка раса. кавказци. Тесният удължен прав нос затопля студения въздух. Брун. алпийски. Бискайски. Северна Индия. Арменоид. - Човешки раси.ppt

Произход на расите

Слайдове: 17 Думи: 2260 Звуци: 0 Ефекти: 0

човешки произход. Еволюцията на приматите. Фактори на антропогенезата. Положението на човека в животинския свят. Доказателство за еволюционния произход на човека. Произход и еволюция на човека. През 17 век описания на човекоподобни маймуни за първи път се появяват в литературни източници. Доказателства за произхода на човека от животните. Движещи сили на човешката еволюция. Процесът на възникване на човека се нарича антропогенеза. Трудът започва с производството на инструменти. Преобладаващият живот на земята доведе до замяната на вегетарианството с всеядни. Използването на огън доведе до намаляване на масата на челюстния апарат и скъсяване на червата. -

слайд 1

слайд 2

I. Предшествениците на човека са австралопитеците. IV.Изкопаеми хора от съвременен анатомичен тип - неотропи (кроманьонци) III.Най-древните хора - палеоантропи (неандерталци). II Най-древните хора - прогресивни австралопитеци, архантропи (питекантропи, синантропи, атлантропи, хайделбергски човек и др.

слайд 3

DRIOPITEK ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ НА РАЗВИТИЕ са много по-малки от човек (ръстът е около 110 см); водят предимно дървесен начин на живот; вероятно манипулирани обекти; - без инструменти Живял преди около 25 милиона години

слайд 4

АВСТРАЛОПИТЕК ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ НА РАЗВИТИЕ - височина 150-155 см, тегло до 70 кг; обем на черепа - 600 cm3, вероятно използвани предмети като инструменти за получаване на храна и защита; челюстите са по-масивни, отколкото при хората; силно развит гребени на веждите; съвместен лов, стаден начин на живот; -често ядат останките от плячката на хищници. Живял преди около 9 милиона години

слайд 5

ПИТЕКАНТРОП ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ НА РАЗВИТИЕ височина 165-170 см; обем на мозъка 1100 cm 3 постоянно изправено положение; формиране на речта; овладяване на огъня Живял преди около 1 милион години

слайд 6

СИНАНТРОП ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ НА РАЗВИТИЕ - височина около 150 см; изправена стойка; изработване на примитивни каменни сечива; поддържане на огъня; обществен начин на живот; -канибализъм. Вероятно е живял преди 1-2 милиона години

Слайд 7

НЕАНДЕРТАЛЕЦ БИОЛОГИЧЕН: - височина 165-170 см; обем на черепа - 1200-1400 cm3 долните крайници са по-къси, отколкото при съвременните хора; бедрената кост е по-силно извита; ниско наклонено чело; - суперцилиарните дъги са силно развити. Живял преди 200-500 хиляди години Характерни черти

Слайд 8

СОЦИАЛНИ: - живели на групи; - използван огън - изработени различни инструменти; -изградени огнища и жилища; - извършени погребения; -говор по-съвършен от този на питекантропа; - възникване на първите религиозни идеи; - сръчни ловци.

Слайд 9

КРОМАНЬОНСКИ БИОЛОГИЧЕН: - височина до 180 см; обемът на черепа е около 1600 cm3, няма непрекъснат супраорбитален гребен; плътна физика; развити мускули. Живял преди 30-40 хиляди години Характерни черти

слайд 10

СОЦИАЛНИ: - живели в родова общност; -изградени селища - изработвали сложни оръдия на труда от кост и камък; - може да шлайфа, пробива; -съзнателно погреба мъртвите братя; - появяват се елементарни религиозни идеи; - развита членоразделна реч;

слайд 11

СОЦИАЛНИ: - носели дрехи от кожи; -целенасочено предаване на опит на потомци; - пожертвал себе си в името на племето или семейството; - да се грижи добре за възрастните хора - появата на изкуството; - опитомяване на животни; - първите стъпки на селското стопанство.

човешки произход. Една от най-интересните и сложни теми, изучавани в курса по обща биология, е произходът на човека. Къде, кога и как е възникнала човешката раса? Как се е разпространил по земята? През миналия век в европейската култура имаше два отговора: единият е даден в Библията, а другият в теорията на Чарлз Дарвин. Затова именно този въпрос - дали човекът е създаден от Бог или е произлязъл от маймуна - привлече вниманието на широката публика.


човешки произход. Чарлз Дарвин не отричаше съществуването на Бог, но вярваше, че Бог само създава първоначални изгледи, останалите са възникнали под влияние на естествения подбор. Алфред Уолъс, който стигна до откриването на принципа на естествения подбор почти едновременно с Дарвин, за разлика от последния, твърди, че има рязка граница между човека и животните по отношение на умствената дейност. Той стигна до извода, че човешкият мозък не може да се разглежда като резултат от естествен подбор. Човекът е животно, интересуващо се от своя произход. Интересът към собствения произход е присъщ на човека от дълбока древност. Колкото по-дълго учените изучават вкаменелостите, толкова по-ясна става картината на трансформацията на маймуните в хора.


човешки произход. Много видове примати последваха пътя на хоминизация, а Homo sapiens по време на появата си беше просто представител на една от няколко конкуриращи се линии. Това, че именно той ще успее на арената на еволюцията, не е било предопределено. Днес повечето учени се придържат към теорията за африканския произход на човека и вярват, че бъдещият победител в еволюционната надпревара е възникнал в Югоизточна Африка преди около 200 хиляди години и се е заселил оттам по цялата планета. Хомо еректус се е появил в Африка преди около 1,8 милиона години. Той направи по-усъвършенствани каменни инструменти, открити от палеонтолозите. В продължение на няколкостотин хиляди години Homo erectus се разпространява първо през Близкия изток, след това в Европа и до Тихия океан.










Питекантроп. Питекантроп (човек-маймуна) - открит е през 1891 г. на остров Ява. Питекантропът беше много по-голям от австралопитека: имаше височина най-малко 170 см, обем на мозъка на куб. вижте По този начин питекантропът може да се счита за преходна връзка от маймуните към хората. Той е живял на земята преди 500 - 800 хиляди години.








Неандерталец. Неандерталец, кръстен на долината Неандертал (Германия), където през 1856 г. за първи път са открити останките на тези хора. Те живеели на групи от 50 - 100 души в пещери, където постоянно поддържали огън, обличали се в кожи, изработвали примитивни инструменти, рисували телата си с шарки, имали религиозни представи и погребални ритуали. Неандерталските инструменти са били по-съвършени и са имали известна специализация. Последните неандерталци са живели сред първите съвременни хора и след това са били окончателно изтласкани от тях.


Модерен тип хора. Появата на хора от съвременен физически тип е настъпила преди около 50 хиляди години. Останките им са открити в Европа, Азия, Африка и Австралия. В пещерата на Кроманьон (Франция) са открити няколко скелета на фосилни хора от съвременен тип, наречени кроманьонци. Те са притежавали целия комплекс от характеристики: членоразделна реч, за което говори развитата изпъкналост на брадичката, изграждане на жилища, първите зачатъци на изкуството (скални рисунки), облекло, бижута, перфектни костни и каменни инструменти, първите опитомени животни - всичко сочи че това е истински човек, който най-накрая се е отделил от своите животноподобни предци. Кроманьонците и съвременните хора образуват един вид - Хомо сапиенс - разумен човек; този вид се е образувал не по-късно от преди 100 - 40 хиляди години.


кроманьонец. Хомо сапиенс е кроманьонец, кръстен на мястото на първото откритие (Пещерата на Кроманьон във Франция). Това са били едри хора - високи до 180 см, с обем на черепа до 1600 см3. Те са живели от преди около до години, според външен видзначително различни от неандерталците. Те са изработвали оръдия на труда от камък, кост и рог, включително композитни инструменти, което показва значителен напредък в тази област.




Систематичната позиция на човека. Империя - Клетъчно царство - Ядрено (Eucaryota) Царство - Животни (Animalia) Подцарство - Многоклетъчни (Metazoa) Тип - Хордови (Chordata) Подтип - Гръбначни (Vertebrata) Клас - Бозайници (Mammalia) Надразред - Плацента (Placentabia) Разред - Примати (Примати) ) Подразред - Маймуни с тесен нос (Catarhina) Семейство - Хора (Hominidae) Надсемейство - Хоминоиди (Hominoidea) Род - Човек (Homo) Вид - Homo sapiens


Доказателства за животинския произход на човека: Сравнителна анатомия - единен план за структурата на телата на човек и животно, наличието на рудименти и атавизми в човек. Физиологично - сходството на процесите, протичащи в човешкия и животинския организъм. Ембриологични - сходни етапи от ембрионалното развитие на човека и животните. Палеонтология - находки на останки от древни хуманоидни същества. Биохимични - прилики химичен съставвътреклетъчна среда на хора и животни. Генетичен - сходството на броя на хромозомите при хората и големите маймуни.


Учените за човека Хераклит - организмите се развиват според законите на природата. Аристотел - сравнява и изучава развитието на органите, въвежда понятието "организъм". Хипократ – изучава влиянието на природните фактори върху човешкото здраве. Клавдий Гален - сравнява структурата на човешките и животинските органи. Леонардо да Винчи - изучава, описва и скицира структурата на човешкото тяло. Андреас Везалий - точно описан вътрешни органичовешко тяло и скелет. Уилям Харви - открива два кръга на кръвообращението.


Учените за човека. Рене Декарт – открива рефлекса. Сеченов I.M., Павлов I.P. - развива учението за рефлекса. Пирогов Н.И. – Основоположник на военно-полевата хирургия. Луи Пастьор - развитието на науката за имунитета, разработи метод за превантивни ваксинации. Мечников II - основател на фагоцитната теория за имунитета Благодарение на развитието на имунологията и хирургическата техника станаха възможни операциите по трансплантация на органи.
Хуманитарни науки: Анатомия: изучава структурата на тялото, неговите органи, тъкани, клетки. Физиологията е наука, която изучава функциите на целия организъм, отделни органи и техните системи. Психологията е наука, която изучава общи закономерности умствени процесии индивидуални черти на личността конкретно лице. Хигиената е наука, която изучава условията за поддържане на човешкото здраве, правилна организациянеговия живот, работа и свободно време.


Заключение. В човешката еволюция най-важната роля принадлежи не само на биологичните фактори, но и на социалните (речта, трудова дейности социално поведение). Характеристиките на човек, дължащи се на социални фактори, се предават в процеса на възпитание и обучение. В бъдеще придобиха социални модели важноств човешката еволюция. Тъй като човекът е биологично и социално същество, това определя неговата специална позиция.




Използвани ресурси: Дубровски Е. В. Светът около нас. М., Политиздат, 1979. Ишкина И. Ф. Биология 8 клас Планиране на урока, Волгоград, 2003 г. Кулев А. В. Обща биология, Метод. ръководство, Санкт Петербург "Паритет", 2002 г. Мухамеджанов И. Н., Класни тестове, Москва "ВАКО", 2006 г. Сонин Н. И., Човек, 8 клас, Дропа, Москва, 2004 г. Чайка T.I., Биология, 10 клас, Урочни планове, Волгоград: Учител,