Бизнес төлөвлөгөө - Нягтлан бодох бүртгэл.  Гэрээ.  Амьдрал ба бизнес.  Гадаад хэлнүүд.  Амжилтын түүхүүд

Ахлах бүлгийн өдтэй найзуудын хураангуй. Бидний өдтэй найзууд, байгальтай танилцах хичээлийн тэмдэглэл

GKKP "Үржүүлгийн цэцэрлэг" № 85

Хичээлийн тэмдэглэл
танилцсаны дараа
бусадтай
сэдвээр: "Цас ба ус"

багш: Самохина М.В.

Зорилго: Хүүхдүүдэд цасны шинж чанар, устай харьцах талаар танилцуулах.
Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдэд туршилтанд дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах, тоон тооцоолол хийх, хэсгүүдээс бүхэл бүтэн болгохыг заа.
Хүүхдийн сэтгэхүй, яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх.
Дэд бүлгүүдэд хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: нэг хувин цас, хоёр шил халуун, хүйтэн ус, дижитал карт, хайчилбар зураг.
Урьдчилсан ажил: янз бүрийн цаг үед цасыг ажиглах (гэсгээх, цас орох, хяруу). Унших бүтээлүүд: "Цасан охин", "Заюшкинагийн овоохой" гэх мэт.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүйтэн, гялалзсан, шаржигнуур, мөнгөлөг.
Хос хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг: цасан машин, цасан ширхэг-алпаккар,
ус - су.

Урам зориг, урамшуулал

Зохион байгуулалтын
Хайх

Рефлексээр
засч залруулах
Гэнэтийн мөч: хэрээ боодол авчирна (дотор нь хувин цас)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн нэгэн илгээмж явуулсан. Энэ нь хэнд хаяглагдсаныг би гайхаж байна: (хаяг: дунд бүлэг, цэцэрлэг № 85)
-Бидэнд хандаж байгаа юм. Дотор нь юу байгааг би гайхаж байна уу? (багцыг нээж, хувин гаргаж авдаг). Нэг хувин хар, дотор нь юу байна? Хүлээгээрэй, энд бас цасан ширхгүүд байгаа бөгөөд түүн дээр зуун зүйл бичсэн байна (оньсого уншина)
Эхлээд тэр хар үүл байсан,
Тэр ойд цагаан хөвсгөр хэвтэв.
Бүх дэлхийг хөнжлөөр бүрхэв
Тэгээд хавар нь бүрмөсөн алга болсон. (цас)

Залуус аа, хувиндаа хүрцгээе. Энэ нь ямар санагдаж байна вэ? (хүйтэн, мөс)
Бид оньсого тааварыг зөв таасан эсэхийг мэдэхийг хүсч байна уу? Үүнийг хийхийн тулд бид зүгээр л хувингаа онгойлгож (хувиныг онгойлгож, тэнд юу байгааг харуулна)
Та таамагласан уу?
Залуус аа, цас юунаас бүтдэг гэж та бодож байна вэ?
(цасан ширхгүүдээс)
Ямар цас ордог вэ? (хүйтэн, мөстэй, цагаан, шаржигнуур, гялалзсан гэх мэт)
Цас ямар харагддаг вэ? (хөвөн ноос, зайрмагны хувьд)
Хэрэв та зайрмаг шиг байвал цас идэж болох уу? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт)
Жилийн хэдэн цагт цагаан цас ордог вэ? (өвөл)
Зуны улиралд цас орж болох уу, яагаад? (үгүй, учир нь зун халуун байдаг)
Хөгжимд тайвшрах
тоглоом "Цасан ширхгүүд")
Цасан ширхгүүд болж тоглоцгооё:
-Цас, цас эргэлдэж байна,
Гудамж бүхэлдээ цагаан өнгөтэй.
Бид тойрогт цугларав
Цасан бөмбөг шиг эргэв.
(хүүхдүүд ажлын текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)

Залуус аа, би илгээмж дотор өөр дугтуй байгааг анзаарсангүй.
-Тэнд юу гэж бичсэн байна вэ? Энд зарим даалгавар байгаа, гэхдээ тэдгээр нь олон байгаа бөгөөд бид таныг дэд бүлгүүдэд хувааж, дуусгах болно. (багш даалгаврыг уншиж, хүүхдүүдийг ажилд чиглүүлэх)
Гэхдээ хэн ямар даалгавар гүйцэтгэхийг мэдэхийн тулд бид олон өнгийн мөсний хэсгүүдийг агуулсан өөр дугтуйг нээх болно. Хэн ямар өнгийн мөс авсан нь ижил мөстэй ширээн дээр ирнэ.
(хүүхдүүд төв рүү тардаг)
1 шинжлэх ухааны төв: (цастай хийсэн туршилт)
Зорилго: хүүхдийн анхаарал, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.
Туршилт 1: Хоёр шил (нэг нь халуун, нөгөө нь хүйтэн устай)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид шил бүрт бага зэрэг цас оруулна. Юу болсон бэ?
Хаана цас илүү хурдан хайлсан бэ? (халуун усанд)
Яагаад ийм зүйл болсон гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
Туршлага 2: Одоо бид шидтэн болж, гартаа бага зэрэг цас түрхээд, гараа аниад шидэт үгсийг хэлнэ: сим салабим. Бариулыг нээцгээе, юу болсон бэ? (цас хайлсан) Та яагаад ийм зүйл болсон гэж бодож байна вэ? (Учир нь бидний гар дулаахан, цас халуунаас айдаг)
Туршилтын дүгнэлт: Одоо цас юунаас айдаг вэ? (дулаан)
2-р төв - бүтээлч байдал.
Зорилго: хүүхдүүдэд хэсгүүдээс бүхэл бүтэн болгохыг заах.
Хүүхдүүдэд мөсөн бүрхүүл, цасан ширхгүүд эсвэл усны дусал бүхий хайчилбар зургийг санал болгодог.
3 төв - математик.
Зорилго: хүүхдүүдэд тоон тооцоолол хийхийг заах.
Хүүхдүүдэд цасан хүнтэй зургийг тоогоор нь санал болгодог. Та урд талын тоотой тохирох цасан хүний ​​тоог харуулсан зургийг дугуйлах хэрэгтэй.
Төвүүдээр солилцох.

Залуус аа, та аль төвд ажиллах дуртай байсан бэ? Аль нь даалгавраа биелүүлэхэд хэцүү байсан бэ?
Залуус аа, бид цасны талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
Бүгдэнд нь баярлалаа!


Хавсаргасан файлууд

Бабинцева Оксана Александровна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: BDOU TsRR d/s No 311
Орон нутаг:Омск
Материалын нэр:Хийсвэр
Сэдэв:"Бидний өдтэй найзууд" цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.
Нийтэлсэн огноо: 18.04.2016
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

"Бидний өдтэй найзууд" цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх; танин мэдэхүйн чадвар, танин мэдэхүйн чадварт хандах хандлагыг бүрдүүлэх. Зорилго: Боловсролын:  Хопер нутгийн шувуудын талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, системчлэх, хүүхдийн экологийн мэдлэгийг тодорхойлох таатай нөхцлийг бүрдүүлэх. Хөгжүүлэх:  ярианы үйл ажиллагааны төрлийг сайжруулах, логик, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх;  шинжилгээ хийж, шалтгаан, үр дагаврын холбоо тогтоох чадвартай байх. Боловсролын:  байгалиа хайрлах, түүнийг хүндэтгэх таатай нөхцлийг бүрдүүлэх. Сурагчдын даалгавар бол:  өвөлждөг шувуудыг бусад бүх бүлгээс тусгаарлах чадвартай байх;  олж авсан мэдлэгээ ашиглах, практикт хэрэгжүүлэх;  шувуудын дүр төрхийг санах ойгоос төсөөлж чаддаг байх. Хичээлд бэлтгэх: хичээлийн тэмдэглэл хөтлөх, хичээлийн материал цуглуулах, эцэг эхтэй ажиллах - шувуу тэжээгч хийх. Материал. Өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн зураг. Шувууны дууны аудио бичлэг. Хавар (тэмдэгт). Цаасан онгоцууд. "Гурав дахь дугуй", "Шувуу тэжээх" дидактик тоглоомууд, шувууны хоол бүхий картууд, агаарын тээврийн зураг.
Урьдчилсан ажил. Цэцэрлэгийн бүсэд шувуу ажиглах. Зураг үзэх, шувуудын тухай түүх унших, "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр хичээл хийх. Хичээлийн явц Зохион байгуулалтын мөч. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, нүдээ аниад юу сонсохоо төсөөлөхийг хичээгээрэй ("Ойн шувууд" бичлэг тоглодог). - Тэгээд юу танилцуулсан бэ? (Хүүхдийн хариулт). Тиймээс өнөөдөр бид ярилцах болно.. Бор шувуу, хурдан шувуу, оцон шувуу, Бульфинчин, дэгээ, тогос, тоть ба хөх: Нэг үгээр бол энэ ... (шувууд) Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, өнөөдөр бид шувуудын тухай ярих болно. Багш хүүхдүүдэд шувууг дүрсэлсэн зургийн үзэсгэлэнг санал болгодог. Бид шувуудын ид шидийн ертөнц рүү явж байна. Энэ нь хичнээн олон янз байгааг хараарай. Шувууд үргэлж гоо үзэсгэлэн, эелдэг байдал, дуулах чадвараараа хүмүүсийг гайхшруулж ирсэн. Тэд ямар ялгаатай болохыг хараарай: том, жижиг, тод өдтэй, хатуу, сонирхолтой хушуу хэлбэртэй, өөр өөр хоолой, өөр өөр дуугаар дуулдаг. Тэд хаа сайгүй байдаг: нууранд, цөлд, ойд ч гэсэн шувуудын ертөнц хичнээн баян байсан ч тэднийг нэгтгэдэг шинж чанарууд байсаар байна. Тэгээд бид энэ талаар ярилцсан. Диаграмыг харна уу (шувууны шинж чанарыг шинжлэх диаграмм). Эдгээр нь өд, далавч, хошуу, үржил юм 1) "Өдтэй найзууд" гэсэн үгсийн талаар та бодож байсан уу? Бид яагаад шувууг ингэж дууддаг вэ? (хүүхдийн хариулт)  ямар төрлийн өд байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)  тэд юунд зориулагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)  тэд хаана байрладаг вэ? (хүүхдийн хариулт) 2) Өөр нэг асуулт биднийг хүлээж байна: "Шувууд хэрхэн нисдэг вэ? Яагаад шувууд нисч чаддаг ч хүн амьтан нисдэггүй юм бэ?" - Шувууд хаашаа нисдэг вэ? (Тэд агаарт нисдэг).
3) Хүн шувуу шиг нисэхийг эртнээс мөрөөддөг байсан тул энэ оньсогыг тайлж, олон нисдэг машин зохион бүтээжээ. Тэдний заримыг нь хараад нэрлэ. (Багш хүүхдүүдэд агаарын тээврийн хэлбэрийг харуулсан зургийн үзэсгэлэнг санал болгодог) (Хүүхдийн хариулт). Одоо онгоцныхоо загварыг шувуутай харьцуулж үзье. -Онгоц хаана шувуутай төстэй болохыг харуулах (хошуу-хамар, их бие - их бие, далавч, хөл - буух хэрэгсэл, сүүл) (хүүхдийн хариулт) Динамик завсарлага - Онгоцоо хөөргөж, хэрхэн нисч байгааг шалгацгаая. “Хаврын ой” бичлэгийн хэсгээс тоглов. Залуус аа, нүдээ аниад юу сонсохоо төсөөлөхийг хичээгээрэй ("Хаврын ой" дууны бичлэгээс хэсэг). Багш Ф.И.Тютчевийн хаврын тухай шүлгийг уншдаг. Тэгээд тэр:  Надад хэлээч, жилийн аль үед ой биднийг ингэж угтдаг вэ? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт.)  Дулаан орноос бидэнд буцаж ирсэн шувуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)  Өвлийн ой биднийг юугаар угтсан бэ? Яагаад? (Хүүхдийн хариулт.)  Өвөлдөө үлддэг шувуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)  Шувуудад юу илүү хэцүү вэ: өлсгөлөн эсвэл хүйтэн үү? “Дэгдээхэй” эргэцүүлэн бодох судалгаа Хараач, дэгдээхэй үүрнээсээ унасан байна. Тэр хөлдөж, үхэж магадгүй, гараа өргөж, дэгдээхэйг алган дээрээ аваад, амьсгалаа дулаацуулж, дээр нь хөнгөн үлээлгээрэй. Түүнийг цээжиндээ нааж, зүрхнийхээ нэг хэсгийг түүнд өгцгөөе. Хараач, дэгдээхэй нь амь орж, далавчаа дэлгэв. Дэгдээхэйгээ үүрэндээ болгоомжтой байрлуулцгаая. Одоо тэр аюулд өртөхөө больсон. Тэнд эцэг эх нь хүүхэд рүүгээ яарч байна. Түүний авралд тэд хэрхэн баярлаж, бидэнд талархаж байгааг хараарай. Тэд мөчир дээр хэрхэн зугаацдаг вэ. Чи бид хоёр сайн үйлс хийсэн - бид найзынхаа амийг аварсан. Хавар гарч ирнэ. (Улиралын хөгжим сонсогддог). Хавар: Сайн уу залуусаа! Та намайг таньсан уу? Би бол хавар - Улаан! Одоо миний танай нутагт зочлох ээлж ирлээ. Би эргэж ирээгүй
ганцаараа, гэхдээ дулаан цаг уурын шувуудын сүрэгтэй. Гэхдээ танай нутагт өвөлжихөөр үлдэж, хатуу ширүүн өвлөөс айгаагүй зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй шувууд байдгийг би мэднэ? Чи тэднийг мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт.) Тэд ямар харагддаг, юу иддэг, өвлийн улиралд ойд амьдрахад хялбар байдаг уу? Мөн та тэдэнд хэрхэн туслах вэ? Оньсого зохио: Энэ ямар шувуу вэ? Зураач биш, мужаан биш, ойн ажилчин уу? (оньсого зохио) Тоншуулын талаар та юу мэдэх вэ? Энэ бол бяцхан шувуу бөгөөд нэр нь ....? Хөхний тухай надад хэлээч. Ямар шувуу дээш доош мөлхдөг вэ? (Нутатч) Тэр яагаад сонирхолтой юм бэ? Таван тооны доор ямар шувуу нуугдаж байна вэ? Энэ нь юугаараа онцлог вэ? Ойн "хулгайч" гэж хэнийг нэрлэдэг вэ? (Шаазгай) Ямар шувууд хяруунаас айдаггүй, Хаа сайгүй цастай ч үүрэндээ дэгдээхэйнүүд байдаг вэ? (Crossbill) Тэр ямархуу хүн бэ? Өвлийн улиралд манай ойд өөр ямар шувууд амьдардаг вэ? - Шар шувуу. Энэ шувуу юугаараа онцлог вэ? - Булчин. Шувууны нэр ямар үгнээс гаралтай вэ? - Хэрээ. Тэр яаж харагддаг вэ? - Бор шувуу. Тэр хаана амьдардаг вэ? хавар; Сайн хийлээ! Одоо би чамайг шувууны сүрэг болгох болно! Өөрийгөө эргүүлж, хөгжилтэй шувууд болж хувираарай Биеийн тамир: Тэд том биш байсан. Тэд хэрхэн ниссэн бэ Бүх хүмүүс харав. Тэднийг суухад бүх хүмүүс гайхаж байв. Бид суугаад, суулаа,
Тэд дуу дуулж, нисч, нисэв. Хавар. Би "Итгэх үү, үгүй" гэдэг маш сонирхолтой тоглоом мэдэх үү? Тоглоом: "Би итгэж байна - би итгэхгүй байна" ойд өвлийн улиралд дэгдээхэйнүүд гарч ирдэг (Бид итгэдэг). Бор шувуу том, хүчтэй хушуутай. (Бид үүнд итгэхгүй байна!) Хэн ийм хушуутай вэ? Лав далавч нь толгой дээрээ сүлдтэй. Бульфин гахайн өөхөнд дуртай (Бид үүнд итгэхгүй байна!) Ямар шувуу гахайн өөхөнд дуртай вэ? Толгой шар хөхтэй. Шар шувуу шөнө унтдаг (Бид үүнд итгэхгүй байна!) Тэр яагаад унтдаггүй вэ? Хэрээ нь үлдсэн хоолыг иддэг (Бид итгэдэг) Загалмайнууд боргоцойны үрийг хайрладаг (бид итгэдэг) Шаазгай урт хар сүүлтэй. Сайн байна, та хэзээ ч алдаа гаргаж байгаагүй! Хавар: Залуус аа, хар даа, надад шувууны зураг байна (шувууны 4 зураг наана) Дидактик тоглоом"Дөрөв дэх сондгой" Сурган хүмүүжүүлэгч: Хавар болж байна, энд нэг илүү шувуу байна. Хүүхдүүд ээ, хавар нэмэлт шувууг тодорхойлоход тусалцгаая! (хүүхдүүд шувууг нэрлэж, яагаад нэмэлт болохыг тайлбарладаг). Хавар: Энд дахиад 4 зураг байна, ямар шувуу сондгой вэ? Яагаад? (шар шувуу. Махчин шувуу, хушуу нь дэгээтэй, үзүүр нь үзүүртэй, энэ нь том олзыг хэсэг хэсгээр нь урахад тусалдаг) Дүгнэлт: Шувууны хушуу юунаас хамаардаг вэ? (Хоол хүнсээ яаж авдагаас) Тэд бол бүх идэштэн, шавьж идэштэн, махчин амьтад. Шувуудаа тэжээцгээе! "Шувуу тэжээх" дидактик тоглоом Хүүхдүүдийн өмнө шувууны зураг, хоолны бүдүүвч зураг бүхий картууд байдаг бөгөөд хүүхдүүд хоолтой картыг харгалзах шувууны хажууд байрлуулах ёстой. Хавар: Найзууд аа, та өвөлждөг шувуудад хэрхэн тусалсан бэ? (Бид насанд хүрэгчидтэй хамт гэртээ, цэцэрлэгт тэжээгч өлгөж, шувуунд хоол авчирсан). Гэхдээ хавар шувууд хүн яаж тусалдаг вэ? (Тэд шувууны байшин хийж, өлгөдөг). Удаан хүлээсэн өдтэй зочдоо жагсаацгаая (Хүүхдийн хариулт: хун, нугас, од, дэгээ, хараацай, хөхөө, булбул, дэгээ гэх мэт).
Бүх шувуудыг хаврын ямар ажил хүлээж байна вэ? (Үүр барих, дэгдээхэйгээ гаргах). Тоглоом "Эелдэгээр дууд" - Одоо нүүдлийн шувуудыг эелдэг үгсээр дулаацуулцгаая. Эцсийн эцэст эелдэг үг нар шиг байдаг. (Оддын од, тогоруу-тогоруу, хун-хун, хөхөө-хөхөө, нугас-нугас, булбул- булбул..) Ухаалаг охидууд! Шувууд бидний эелдэг, эелдэг үгсийг сонссон нь гарцаагүй. - Шувуудын тухай зүйр цэцэн үг, хэллэгийг санацгаая? (хүүхдийн хариулт) Хичээлийн хураангуй Хавар: Баярлалаа, залуусаа. Та шувуудын амьдралын талаар маш их зүйлийг мэддэг бөгөөд хүнд хэцүү үед шувуудыг асуудалд орхихгүй. Гэхдээ миний явах цаг болсон. Надад хийх зүйл их байна, өвөл надад маш их ажил үлдээсэн! Гэхдээ би чамайг сайхан цаг агаараар баярлуулахаа амлаж байна. Баяртай! Сурган хүмүүжүүлэгч: Хавартай баяртай гэж хэлцгээе ... Бид дараагийн хичээлүүдэд шувуудын тухай яриаг үргэлжлүүлнэ. Үүнээс багагүй сонирхолтой аялал биднийг хүлээж байгаа ч өнөөдрийн хичээл дуусч байна. Сайн хийлээ! Та манай Прихоперийн шувуудын талаар маш их ярьсан. Таны өнөөдрийн ажлын арга барил надад таалагдсан, зөв ​​хариулахыг хичээсэн, бүрэн хариулттай, хичээлдээ маш идэвхтэй оролцсон. Хичээл дууслаа.

Зорилтууд:

Хүүхдүүдийн шувууг дадал зуршлаараа таних чадварыг хөгжүүлэх Гадаад төрх. Шувуудын хөгжлийн дарааллын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх (өндөг - дэгдээхэй - шувуу). Хүүхдүүдэд шувууг ой, хот, усны шувууд гэж ангилах дасгал хий. Хүүхдүүдийг шувууны тухай зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгстэй танилцуулах. Оньсого тааж сурахаа үргэлжлүүлээрэй. Хүүхдүүдийн сурах сонирхлыг хадгалах уугуул байгаль. Хүүхдэд өдтэй найз нөхөддөө халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Шувуудын зураг, зураг; гурван картон өндөг хэд хэдэн хэсэгт хуваагдсан; ой, хот, цөөрмийн зураг; цаасан дээр бэлтгэсэн оньсого, зүйр цэцэн үгс; үүр, шувууны байшингийн зураг; шувуудын бүрэн бус өнгөт дүрс; зүйлийн нэр бүхий шувууны гэрэл зураг, шувууны байшингийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл; шувууны хөгжлийн үе шатыг харуулсан гэрэл зураг эсвэл зураг.

болжмор

Хэрээ

Бор шувуу

Тагтаа

Өрөвтас

Тоншуул

Хун

Пеликан

Старлинг

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр ангид бид шувуудын талаар олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах болно. Мөн биднийг тоглоом, хөгжилтэй даалгавар, тэмцээн хүлээж байна.

(Хүүхдүүдийг 3 багт хувааж, харилцахад тохиромжтой байхаар суулгана. Баг бүр шувууны нэрийг сонгоно).

Одоо бид шувууны үзэсгэлэнг үзэх болно. Мөн бидний хөтөч байх болно ... Гэсэн хэдий ч та өөрөө таах хэрэгтэй:

Тоншуулын тухай оньсого

Хэн тод улаан берет өмссөн бэ?
Хар торго хүрэмтэй юу?
Тэр над руу харахгүй байна
Бүх зүйл тогшиж, тогшиж, тогшиж байна.
(Тоншуул)

Энд байна, тоншуул! Түүний өдний өнгийг хараарай. Тэр яагаад "тод улаан берет", "хар торго хүрэмтэй" байсан нь одоо тодорхой болсон.

Шувуудтай танилцацгаая. (Багш хүүхдүүдээс алдартай шувуудын нэрийг асууж, өөрөө үл мэдэгдэх шувууг нэрлэнэ).

Улаан эхлүүлэх

Энэ шувууг байнга чичирдэг улаан сүүлээрээ ингэж нэрлэдэг. Тиймээс энэ нь шатаж, галаар анивчсан мэт санагддаг.

Өрөвтас

Эдгээр том цагаан шувууд маш урт нислэг хийдэг. Үүр барих цаг нь болоход тэд илүү өндөр газрыг сонгодог. Эдгээр шувууд улаан хөлтэй.

Бор шувуу

Энэ нь хүний ​​ойролцоо амьдрахад сайн зохицсон байдаг. Ихэнхдээ орой болтол олон бор шувуу нэг модны дэргэд цугларч, дүлий шуугиан дуулж эхэлдэг.

Хэрээ

Тэд бүрэн хар эсвэл хар саарал өнгөтэй байдаг. Хэрээн сүрэг болгонд нэг хэрээ үргэлж манаачийн үүрэг гүйцэтгэж, бусаддаа аюулаас сэрэмжлүүлдэг.

Тагтаа

Тэд хаа сайгүй амьдардаг бөгөөд үүрнээсээ хичнээн хол байсан ч буцаж ирдэг.

Тоншуул

Модны их бие дээр сууж, шавж устгахын тулд хошуугаараа тогшихын тулд ихэнх цагаа өнгөрөөдөг. Тоншуул үүрний үүрэг гүйцэтгэдэг их биений хөндийг ер бусын цэвэрхэн байлгадаг.

болжмор

Газар дээр үүрээ засаж, тэнгэрт мандсаар маш сайхан дуулдаг.

Кран

Том нүүдлийн шувуу, тогоруунууд тэнгэрт шаантаг болж нисдэг.

Hummingbird

Бяцхан шувуу жижиг үүрээ аалзны тортой мөчир дээр өлгөдөг.

Хөхөө

Тэр өөрөө үүрээ барьдаггүй, харин хэн нэгний үүрэнд өндөглөдөг. Хөхөө дэгдээхэй нь төрмөгцөө үүрнээсээ бусад өндөг, тэр ч байтугай аль хэдийн гарсан дэгдээхэйгээ шидэж, бүх хоолыг өөрөө залгидаг.

Мартин

Өвс, шавраас байшингийн дээвэр дор үүрээ барьдаг.

Хун

Газар дээр нэлээд болхи, ихэнхдээ тэд сүр жавхлантай усанд сэлэх боломжтой байдаг.

тогос

Гайхамшигтай сүүлтэй шувуу.

Пеликан

Хотон загас барьсан загасыг хошууныхаа доор урт уутанд хийж үүрэндээ аваачна.

Тоть

Тэд тод олон өнгийн өдтэй байдаг. Олзлогдохдоо хүний ​​яриаг сайн дуурайж чаддаг.

Тит

Шар гэдэстэй жижиг шувуу.

Старлинг

Ихэнхдээ асар том сүргээс олддог бөгөөд тэнгэрт хар үүл шиг харагддаг.

Шар шувуу

Үзэсгэлэнт шөнийн махчин амьтан. Өмнө нь шар шувууг золгүй явдал авчирч, хайр найргүй устгадаг гэж үздэг байв.

Nightingale

Дуулдагаараа алдартай шувуу боловч онцгүй мэт санагдана.

Тэмээн хяруул

Нисдэггүй ч маш хурдан гүйдэг Африкийн том шувуу.

Хоопо

Тэр толгой дээрээ сэнс шиг нээгддэг өдтэй өдтэй.

Шувууны байшингийн нэр юу вэ? Үүр нь шувууны эрдэнэс бөгөөд өвс, навч, чулуун дунд найдвартай нуугддаг. Түүний доторх өндөг нь атга гялалзсан үнэт чулуу шиг юм. Шувууны эрдэнэсийг бодит зүйлээс ялгах нэг зүйл бол түүнд хүрч болохгүй. Зөвхөн хөндөгдөөгүй, зөвхөн нээгдээгүй нь баяр баясгаланг авчрах болно.

Одоо би танд даалгавар өгөх болно:

1. Үүрэндээ хэдэн өндөг байгааг тоол.
2. Бүрхүүлээс бүхэлд нь өндөг тавина.
3. Өндөг бүхий зурсан үүрийг жижигээс том хүртэл хэмжээгээр нь байрлуул.

(Шувууны байшингийн зургийг үзүүлж байна).

Энэ байшин танд танил байна уу? Энийг юу гэдэг вэ? Хэн хийсэн бэ? Тэгээд хэн тэнд амьдардаг вэ? Шувууны байшинд зөвхөн одууд амьдардаггүй нь харагдаж байна.
Шувууны байшингууд удаан хугацаанд баригдсан. Өмнө нь тэдгээрийг мөчир, сүрэл, хус холтосоор хийсэн. Одоо ихэвчлэн самбар, фанераас хийдэг. Эдгээр байшинд ихэвчлэн оддын загас хамгийн түрүүнд амьдардаг. Тийм ч учраас бүх шувууны байшинг шувууны байшин гэж нэрлэдэг боловч олон төрлийн шувууд амьдардаг.

Хэрэв шувууны байшин том цэцэрлэгт өлгөөтэй байвал тэнд өндөр алаг сүлд бүхий дэгжин шувуу болох цагираг амьдрах боломжтой. "Хүүп - Хий!" гэж тэр хашгирав, ийм учраас түүнийг ингэж нэрлэсэн.

Хэрэв та илүү том шувууны байшин хийж, модон дээр өндөр өлгөх юм бол ийм байшинд зулзаганууд амьдрах болно. Тэгээд тэд энд бяцхан зулзагаа гаргаж ирнэ.

Агуу толбот тоншуул цэцэрлэгт хүрээлэн эсвэл ойд шувууны байшин хайх болно. Шувууны байшингийн үүд хэтэрхий нарийхан мэт санагдвал тоншуул хурц хошуугаараа түүнийг хурдан өргөжүүлнэ.

Жижиг шар шувуу нь илүү том хаалгатай шувууны байшинд амьдрах боломжтой. Шар шувуу нь шөнийн цагаар шөнийн цагаар хорхой шавьж агнадаг. "Би унтаж байна, би унтаж байна!" - Орой Скопсын шар шувуу хашгирав. Үүний тулд тэд түүнийг Scops Owl гэж нэрлэжээ.

Бор шувуу шувууны байшинд амьдрах дуртай. Энд тэд дэгдээхэйгээ өсгөж, өвлийн улиралд хүйтэн жавараас нуугдах болно. Гэхдээ энд нэг асуудал байна - одууд гэртээ буцаж ирээд шууд л бор шувууг гэрээсээ хөөнө. Старлингууд бусад жижиг, сул дорой шувуудыг шувууны байшингаас хөөн зайлуулна. Тийм ч учраас жижиг шувуудад зориулсан тусгай байшингуудыг хийдэг - титмич. Титмаус нь шувууны байшингаас жижиг бөгөөд хамгийн чухал нь түүний орох хаалга нь нарийхан байдаг. Старлинг толгойт хулгана руу орох ямар ч арга байхгүй, харин хөх болон бусад жижиг шувууд энд тайван байдаг. Тод хулгана нь тод улаан сүүлтэй шувуу болох redstart-д сэтгэл татам байх болно.
Цэцэрлэгт хүрээлэн эсвэл ойд сонирхолтой самар шувуу нь титэмийг олох болно. Тэр авхаалжтай авхаалж самбаагаар дээшээ доошоо гүйж чаддагаараа гайхалтай.
Титмаус, пика зэрэгт тохиромжтой. Тэд түүнийг уйтгар гунигтай хоолойгоор нь пика гэж дууддаг байв.

Хараад, эдгээр байшингийн аль нь шувууны байшин, аль нь толгойт хулгана вэ? Та яагаад ингэж шийдсэн юм бэ?

Одоо багуудын даалгавар бол хэсгүүдээс шувууны байшин угсарч, аппликейшн хийх явдал юм.

Гэхдээ бүх шувууд шувууны байшинд амьдардаггүй. Усны ойролцоо эсвэл усан дээр амьдардаг шувууд байдаг. Тэднийг нэрлэ. (нугас, гахай, өрөвтас, хотон, цахлай, нугас, хун, фламинго, корморант).
Мөн хотод амьдрахыг илүүд үздэг шувууд байдаг. Та тэднийг нэрлэж чадах уу? (бор шувуу, тагтаа, хэрээ, дэгээ, хөх). Ойн шувууд бас байдаг. Ийм шувуудын жишээг өг. (Тоншуул, бүргэд шар шувуу, хар, шар шувуу).

Одоо баг бүр зураг авах болно. Хэрэв түүн дээр ой зурсан бол та зөвхөн ойн шувуудыг авдаг; хэрэв хот бол хот, хэрэв усан сан бол - усны шувууд. (Хүүхдүүд өөр өөр шувуудын олон янзын зургаас шаардлагатай зургийг сонгодог).

Дуучин шувууд байдгийг та мэднэ. Эдгээр нь ямар шувууд вэ? Тэднийг яагаад дуучин гэж нэрлэдэг вэ? (Булбул, болжмор, алтан шувуу).

"Өрөвтас" биеийн тамирын дасгал

Өрөвтас, урт хөлт өрөвтас,
Надад гэртээ харих замыг зааж өгөөч.
- Баруун хөлөө цохи
- Зүүн хөлөө цохи
Тэгээд та гэртээ ирэх болно.
Дахин хэлэхэд - баруун хөлөөрөө,
Дахин зүүн хөлөөрөө,
Дараа нь баруун хөлөөрөө
Дараа нь зүүн хөлөөрөө.
Тэгээд чи гэртээ ирнэ.

Уралдаан

Нэг удаа өрөвтас өглөөний цай уухаар ​​нуур руу нисэв. Тэр эрэг дээр суугаад бодов: "Хараач, мэлхий дуулж байна. Би үнэхээр тэднээс дор гэж үү? Би дуулаад үзье. Тэр урт хошуугаа өргөөд, тогшиж, нэг талыг нь нөгөө тал руу нь цохив - одоо нам гүм, одоо илүү чанга, одоо бага, одоо илүү олон: шажигнах нь модон шажигнах, тэгээд л болоо! Би маш их догдолж өглөөний цайгаа мартсан.

Биттерн нэг хөл дээрээ зэгсэн дээр зогсоод, сонсоод: "Би дуугүй байна! Гэхдээ өрөвтас бол дуулах шувуу биш, ямар дуу тоглодог юм бэ” гэж хэлжээ.
Тэр хошуугаа нуур руу хийж, усаар дүүргэж, хушуу руу нь хэрхэн үлээж байсныг! Нуурын дээгүүр чанга архирах чимээ гарч: "Прамб-бу-бу-бу-бумм!" - бух архирах шиг.

Энэ бол дуу! - гэж Тоншуул ойн гашууныг сонсоод бодов. - Надад зэмсэг бий: яагаад мод бөмбөр биш, миний хамар яагаад саваа биш юм бэ?
Тэр сүүлээ амрааж, арагшаа бөхийж, толгойгоо бөхийлгөсөн - энэ нь хамараараа мөчир цохихтой адил юм! Яг л - бөмбөрийн өнхрөх.

Анхаарал, даалгавар. Шувууны хөдөлгөөн, дууг дуурайж, хүн бүр ямар төрлийн шувуу болохыг тааварлах боломжтой (тагтаа, бор шувуу, хэрээ ...).

Шувууд амьтдын туслагч гэдгийг та мэдэх үү?

1. Анааш морины ялаа, ялаа, шумуулаас амарч чадахгүй. Бяцхан дэгдээхэйнүүд анаашны нуруу, урт хүзүүгээр алхаж, шавьж ховхлодог.
2. Бяцхан элсний шувууд матрын задгай ам руу айдасгүйгээр гүйдэг. Энд тэд махны хэсгүүдийг хайж байна. Улаан өндөгний баярын бялуу нь хоолтой, матар нь цэвэрхэн шүдтэй.
3. Зөгийн балны дорго, зөгийн балны хөтөч шувуу Африкт амьдардаг. Шувуу зэрлэг зөгий үүр олж, бал дорго руу нисч, хашгирч, зам зааж өгдөг. Зөгийн балны дорго зөгийн балаар найрлаж, зөгийн сархинагуудыг тараана. Мөн зөгийн балны хөтөч нь лавнаас илүү сайн хоол хүнс хэрэггүй.

Шувууд зөвхөн амьтдад төдийгүй ургамалд ч тусалдаг.

1. Цэцгийг өчүүхэн хулхи шувууд тоос хүртдэг халуун орнууд байдаг. Ширхэг шувуу чихэрлэг шүүс авахын тулд цэцэг рүү нисч, бусад цэцгийн өд дээр авчирсан тоосоор цэцгийг тоос хүртдэг. Колибри шувуу бол дэлхийн хамгийн жижиг шувуу юм.

2. Намрын улиралд зулзаганууд өвлийн улиралд царсны самар, самар, төрөл бүрийн үрийг бэлтгэдэг. Тийм ээ, тэдний бүх агуулах нь хожим олдохгүй. Хавар нь царс, самар нахиалдаг. Жуулчид модыг шинэ газар тараахад ингэж тусалдаг.

3. Модны цоохор цох модыг устгадаг. Тоншуул - ойн захирагчид - хүчтэй хошуугаараа модны ялзарсан газрыг цоолж, цох хорхойноос цэвэрлэнэ.

Хурууны гимнастик "Ларк"

Эрхий хуруугаа хооронд нь холбож, бие биенээ сайн тэврээрэй. Бидний хувьд энэ бол болжморын толгой байх болно. Үлдсэн хуруугаа хооронд нь тавиад хаа. Эдгээр нь далавч болно. (Багш үзүүлбэртэй үгсийг дагалддаг). Танай эрт босдог хүүхдүүд бэлэн үү? Дараа нь бид хөөрч, "цир-лир-лир-лю-лю, цир-лю-лю-лю-лююю" гэж хамтдаа дуулна.

Хэрвээ тэр хүсвэл шууд ниснэ,
Тэр хүсч байна - тэр агаарт өлгөөтэй байна,
Өндөр дээрээс чулуу шиг унана
Тэгээд тэр дуулж, дуулдаг, дуулдаг.

(Хүүхдүүд ярианы текстийн дагуу гар хөдөлгөөн хийдэг).

"Шувууны мозайк" даалгавар

Баг бүр шувууг угсрах ёстой дугтуйнд хэд хэдэн хэлтэрхий авдаг. ("Зургийг нугалах" дидактик тоглоом).

"Намайг хувцаслаач" даалгавар

Таны ширээн дээр шувуудын зураг байгаа ч бүрэн будаагүй байна. Үлдсэн хэсгийг нь будсан байх ёстой (өрөвтасын улаан хөл, тоншуулын улаан малгай, бухын улаан хөх...)

Асуулт

Одоо асуулт хариултын тэмцээн байна. Зөв хариулт бүрийн хувьд баг чип авдаг.

1. Шуудангийн шувуу ямар шувуу вэ? (Тагтаа)
2. Аль шувуу шар цамцны нүүрэн дээр хар зангиа зүүдэг вэ? (Tit)
3. Ямар шувуу өдөр унтаж, шөнө хулгана агнадаг вэ? (шар шувуу)
4. Ямар шувууг ойн журамт гэж нэрлэдэг вэ? (Тоншуул)
5. Усан шувуу нэг хөл дээрээ зогсож, нөгөө хөлөө чангална. (Гэрон)
6. Ямар шувуу модны их биеийг дээш нь доош харуулан мөлхдөг вэ? (Натч)
7. Ямар шувуу өөрөө үүрээ барьдаггүй ч бусдын үүр рүү өндөг шиддэг вэ? (Хөхөө)
8. Шувууны байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ?
9. Ямар шувуу нисч чаддаггүй ч сайн сэлж, шумбаж, хүйтнээс айдаггүй вэ? (оцон шувуу)
10. Ямар том шувуу нисч чаддаггүй ч сайн гүйдэг вэ? (Тэмээн хяруул)
11. Дэлхийн хамгийн жижиг шувуу юу вэ? (Хумин шувуу)
12. Аль шувуу хамгийн сайн дуучин вэ? (Nightingale)
13. Ямар шувууг “хулгайч” гэдэг вэ? (Шаазгай)
14. Хүний гараар хийсэн шувууны байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ?
15. Өвөл хэн дэгдээхэйгээ гаргадаг вэ? (Бульфинч)
16. Ямар шувуу сайхан сүүлтэй, муухай хоолойтой вэ? (Тоос)
17. Далайн эрэг дээр болхи, усан дээр үзэсгэлэнтэй шувуу. (Хун)
18. “Хүүпэй” гэж хашгирдаг өндөр сүлдтэй шувууг юу гэж нэрлэдэг вэ?

(Багш чипсийг тоолж, тэмцээний дүнг зарлана).

Үлдсэн багууд тэргүүлэгчийг гүйцэж түрүүлэх боломжтой, учир нь оньсого тааварт тэмцээн байна.

Шувууны оньсого тэмцээн

Би өдөржин алдаа гаргадаг
Би хорхой, хорхой иддэг.
Би өвөл явахгүй,
Би дээвэр дор амьдардаг.
Саарал өнгийн пальтотой
Мөн хүйтэн цаг агаарт би баатар юм.
(бор шувуу)

Энэ бол бидний эртний найз юм:
Тэр байшингийн дээвэр дээр амьдардаг -
Урт хөлтэй, урт хамартай,
Урт хүзүүтэй, дуугүй.
Тэр ан хийхээр нисдэг
Мэлхийн хувьд намаг руу.
(өрөвтас)

Нэг хөл дээрээ зогсдог
Тэр ус руу анхааралтай хардаг.
Санамсаргүй байдлаар хушуугаа цохьсон -
Голд мэлхий хайж байна.
Миний хамар дээр дусал унжсан.
Таниж байна уу? Энэ...
(Гэрон)

Тэмдэглэлгүй, хоолойгүй хэн байна
Тэр хамгийн сайн трилл гаргадаг,
илүү дуутай, илүү тендер үү?
Энэ хэн бэ?
(Nightingale)

Навчнууд улиас модноос унаж,
Хурц шаантаг тэнгэрт урсдаг.
(тогоруунууд)

Ямар шувуу болохыг тааварлаарай:
Хурц гэрлээс айдаг
дэгээтэй хушуу, хоншоортой нүд,
Чихтэй толгой. Энэ…
(шар шувуу)

Өвлийн улиралд мөчир дээрх алим!
Хурдлаарай, цуглуулаарай!
Гэнэт алимнууд дээшээ нисэв.
Эцсийн эцэст энэ бол ...
(Bullfinches)

Веречуня, цагаан талт,
Мөн түүний нэр ...
(Шаазгай)

Би саарал хантааз өмсдөг
Гэхдээ далавч нь хар өнгөтэй.
Харж байна уу, хорин хос эргэлдэж байна.
Тэгээд тэд хашгирав: "Карр! Карр! Карр!
Сөөн хашгирагч
Алдартай хүн.
Тэр эмэгтэй хэн бэ?
(Хэрээ)

Багш дүгнэж байна сүүлчийн тэмцээнмөн бүхэл бүтэн хичээл.

MDOBU "Сурокскийн "Солнышко" цэцэрлэг
Ахлах бүлгийн OOD-ийн хураангуй
Сэдэв: "Бидний өдтэй найзууд"

Бэлтгэсэн, хэрэгжүүлсэн
1-р зэрэглэлийн багш
Павлова Г.В.
2016 он
OOD-ийн хураангуй
Сэдэв: "Бидний нисдэг найзууд."
Зорилго: Өвөлжөөний амьдралын талаархи хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруулах, нэгтгэх нүүдлийн шувууд; тоолох ур чадвар, геометрийн хэлбэрийн мэдлэгийг нэгтгэх.
Зорилго: шувуудын зуршил, гадаад төрх, хоол тэжээлийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх; тэдэнд туслах хүслийг бий болгох; амьд ба амьгүй байгалийн харилцан хамаарлыг харуулах; олс ашиглан геометрийн дүрс бүтээхийг хүүхдүүдэд заах; тоонуудын талаархи мэдлэгийг тодруулах; жишээ шийдвэрлэх дадлага; уялдаа холбоотой яриаг сайжруулах; сэтгэлгээ, ой санамж, сониуч байдлыг хөгжүүлэх; эрчимжүүлэх толь бичиг; үе тэнгийнхэндээ анхааралтай сонсох чадвар, байгальд эелдэг, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх. Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн: шувуунд зориулсан малгай, шувууны дүрс бүхий чимэглэл, "Дөрөв дэх шар шувуу", "Зураг цуглуулах" тоглоомын картууд, шувууны дууны бичлэг, жишээ бүхий хүснэгт, олс, "Шар шувуу" геометрийн хэлбэрийн диаграмм ”, тооны тухай оньсого.
Хичээлийн явц
Танилцуулга яриа. (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог.)
Нууцлаг. Гол горхи дуугарч,
Дэгсүүд ирлээ
Зөгий үүрэндээ
Тэр анхны зөгийн балыг авчирсан.
Хэн хэлэх вэ, хэн мэдлээ
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (Хавар).
Хавар ирлээ. Тэр юу авчирсан бэ?
Хавар улаан байна!
Та юу авчирсан бэ?
Нарны хурц туяа
Мөн хаврын бороо,
Хангинаж буй урсгалыг дуулах нь
Мөн дэгээний ирэлт. (Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)
(Хүүхдүүд сандал дээр сууна).
- Бид бүгдээрээ хаврын анхны сүлд шувууд ирэхийг хүлээж байна. Гэхдээ өвөл ч гэсэн бидэнтэй хамт шувууд байсан. Тэд хүйтэн, өлсгөлөнгөөс айдаггүй. Эдгээр зоригтой шувуудыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Өвөлжөө).
- Одоо бид өвөлждөг шувуудыг хэрхэн мэддэгийг шалгах болно.
Тоглоом "Тодорхойлолтоор олж мэд"
1. "Энэ шувууны тал нь цагаан, толгой, далавч нь хар өнгөтэй. Сүүл нь хар өнгөтэй, гэхдээ маш үзэсгэлэнтэй ногоон өнгөтэй, урт, шулуун сум шиг.
(шаазгай)
- Надад хэлээч, та шаазгайн ямар хоч мэддэг вэ? (цагаан талт шаазгай, жиргэх шаазгай, хулгайч шаазгай, “ойн сонин”)
-Яагаад ингэж нэрлэсэн юм бэ?
2. “Энэ бол том, зальтай, авхаалж самбаатай, авхаалжтай шувуу юм. Толгой, хушуу, хоолой, далавч, сүүл, сарвуу нь хар, бусад нь саарал" (Хэрээ)
- Хэрээг яагаад зальтай, авхаалжтай, нөхөрсөг шувууд гэж нэрлэдэг вэ?
3. “Энэ шувууны нуруу нь хар өнгөтэй. Далавч нь мөн хар, гэхдээ цагаан толботой, цагаан гэдэс нь хар толботой. Толгой дээр нь тод улаан берет"
- Тоншуулыг юу гэж нэрлэдэг вэ, яагаад? (Ойн эмч)
4. "Энэ шувууны өд нь тод, үзэсгэлэнтэй, шувуу хар зангиа, ногоон өнгийн борооны цувтай шар цамц өмсөж, толгойгоо бараан малгайгаар чимэглэсэн бололтой" (Тит).
- Та шувууг гадаад төрхөөр нь зөв тодорхойлсон. Одоо шувууг дуугаар нь танихыг хичээ.
Тоглоом "Аль шувуу дуулж байгааг таагаарай? »
(Шувууны хоолой ээлжлэн сонсогддог: бор шувуу, шаазгай, тоншуул, тагтаа, хит, хэрээ, хүүхдүүд хэн дуулж байгааг тааварлана.) Тоглоом "Дөрөв дэх хүрд"
Зорилго: Шинжилгээ хийх, ижил төстэй байдлын шинж тэмдгийг олох чадварыг хөгжүүлэх
Ялгаа ба тэдгээрийн үндсэн дээр ижил төстэй шинж чанартай объектуудыг нэгтгэж, бүлгээс зарим талаараа ялгаатай объектыг сонгоно.
Бор шувуу, хэрээ, шаазгай, тагтаа.
Тит, бор шувуу, шар шувуу, бухын шувуу.
Шаазгай, толгойт, хараацай, тагтаа.
Сайн байна уу залуусаа, та өвөлждөг шувуудын талаар их зүйлийг мэддэг, одоо бид амарч, "Шувууд" тоглоом тоглох болно.
Шувууд үүрэндээ сууж байна
Тэгээд тэд эргэн тойрноо хардаг
Тэд зугаалахыг хүсч байна
Тэд чимээгүйхэн нисдэг.
Бид нисч байна, ядарч байна
Тэгээд тэд буцаж ирэв. (Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)
Хүүхэд. Шүлэг. "Хаврын тухай"
Хавар бидэн рүү хурдан алхмаар ирж байна
Цасан шуурга түүний хөл дор хайлж,
Талбай дээр гэссэн хар толбо харагдаж байна,
Хавар маш дулаахан хөлтэй бололтой!

Залуус аа, хэн нэгэн бидэн рүү ирж байна гэж сонссон.
(Хавар хөгжимд орно).
Сайн уу залуусаа!
Та намайг таньж байна уу?
Би, Хавар, улаан,
Тэр хүн бүхэнд халуун дулааныг авчирсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Хавар чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ? Ямар нэг зүйл болсон уу?
Хавар. Тийм ээ, найзууд аа, би асуудалтай байна. Муу шулам нүүдлийн шувуудыг манай бүс нутагт нэвтрүүлэхгүй. Муу ид шидийг арилгахын тулд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй. Надад туслаач.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Мэдээж залуус танд туслах болно.
Даалгавар №1. D/I "Хайрга" (Фланелграф дээрх тоо).
- Хараач, шувуудын хамгийн эхний саад бол хайрга юм. Тэдгээрийг арилгахын тулд та тооны тухай оньсого тааварлах хэрэгтэй.
Даалгавар №2. D/I "Диаконд".
- Хоёр дахь даалгавар энд байна. Та энэ шидэт олсоор геометрийн дүрс хийх хэрэгтэй.
Булангийн өнцөггүй боловч зууван биш хэлбэрийг хий. (Тойрог).
3 булантай дүрс хий. (Гурвалжин).
4 булантай, бүх тал нь ижил урттай дүрс хий. (Дөрвөлжин эсвэл алмааз).
Даалгавар №3. "Хөрөг зураг зурах"
- Оньсого тааварлаарай. Нууцлаг.
Энэ ямар шувуу болохыг таагаарай?
Хурц гэрлээс айдаг
Хушуу - зүүгээр,
Нүд - хоншоортой
Чихтэй толгой.
Энэ хэн бэ? (шар шувуу).
- Сайн хийлээ! (Геометрийн дүрсээр хийсэн шар шувууны диаграммыг үзүүлэв).
-Толгой ямар хэлбэртэй вэ?
-Их бие нь ямар хэлбэртэй байдаг вэ?
-Далавч, хушуу, чих, нүдийг ямар дүрсээр хийдэг вэ?
-Нийт хэдэн тоо байгаа вэ?
-Ямар тоо ижил байна вэ?
Даалгавар No4. "Жимс жимсгэнэ - жишээнүүд."
- Шувууд жимсэнд их дуртай. Гэхдээ эдгээр жимс нь энгийн зүйл биш юм. Та жишээнүүдийг зөв шийдэж, зөв ​​тэмдэг тавих хэрэгтэй.
2 * 1 = 3 5 * 1 = 4
Сурган хүмүүжүүлэгч. Шувууд манай ойд суурьшихын тулд хэсгүүдээс зураг цуглуулцгаая.
Даалгавар №5. D/I "Зураг цуглуул"
Зорилго: Зургийн агуулгаар дамжуулан хүүхдүүдийн шувуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, дүү нараа хайрлах, халамжлахыг төлөвшүүлэхийн тулд хүүхдүүдийг бие даасан хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зурахад сургах.
- Залуус аа, та бүх даалгавраа биелүүлж, муу шулмын шившлэгийг арилгахад тусалсан. Шувууд дулаан орноос бидэн рүү буцаж ирэх нь гарцаагүй. Би тэднийг аль хэдийн сонсож чадна гэж бодож байна.
(Хөгжмийн чимээ, нүүдлийн шувууд нэг нэгээр нь нисч, шүлэг уншина).
Хүүхдүүд. 1. Шонгон дээр ордон байдаг,
Ордонд нэг дуучин байдаг,
Тэгээд намайг Старлинг гэдэг.

2. Тэмдэглэлгүй, гаансгүй хэн бэ
Тэр хамгийн сайн трилл гаргадаг,
Илүү дуутай, илүү зөөлөн,
За, мэдээжийн хэрэг, булшин.
3. Бүх нүүдлийн шувууд овгийнхоноос илүү,
Тариалангийн газрыг өт хорхойноос цэвэрлэж,
Өдөржин талбай дээгүүр үсэрч,
Мөн шувууны нэр нь дэгээ юм.
4. Ямар шувуу болохыг тааварлаарай
Бяцхан хар охин?
Ходоодны цагаан,
Сүүл нь хоёр сүүл рүү тархдаг.
Тэр хамгийн хурдан нисдэг
Нислэг дээр хангалттай хэмжээний мидж байдаг,
Хэрэв тэр бидэн рүү нисвэл
Энэ нь хавар эхэлсэн гэсэн үг.
(Мартин).

5. Энэ шувуу хэзээ ч үгүй
Өөртөө үүр барьдаггүй,
Хөршүүддээ өндөг үлдээдэг
Тэгээд тэр дэгдээхэйгээ санахгүй байна.
(Хөхөө).
6. Хөх тэнгэрт дуу хоолой байна,
Яг л жижигхэн хонх шиг.
Хэрвээ тэр хүсвэл шууд ниснэ,
Тэр хүсч байна - тэр агаарт өлгөөтэй байна,
Өндөр дээрээс чулуу мэт унана
Талбайд тэр дуулж, дуулдаг.
(Ларк).
Хавар. Сайн байна уу, эрхэм шувууд. Бидний уулзалтанд би маш их баяртай байна. Залуус аа, тусалсанд маш их баярлалаа.
Хавар ирнэ.
Өвөл хэвээрээ байна. Гялалзсан хэвээр байна
Дээрх моднууд дээр цас орно.
Гэтэл өдөр ирэх тусам шувууд чангарч байна...
Тэд хаврын тухай дуугарч, жиргэж байна.
Заримдаа хүйтэн жавар ширүүссээр,
Гол мөрөн дээр мөс хэвээр байна,
Гэхдээ шувууд мэддэг, шувууд мэддэг
- Хавар ирэх болно, хавар ирж байна!
(Виктор Лунин).
Багш хүүхдүүдийг "Веснянка" дугуй бүжигт урьж байна.
"Веснянка" дугуй бүжиг. (Украины ардын дуу).

Зорилго: шувуудын тухай ойлголтыг бий болгох

Даалгаварууд:

Боловсрол: шувууны тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх;

хөгжүүлэх: сонсголын болон харааны анхаарал, сэтгэлгээ, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсрол: байгалийг хайрлах, шувуунд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: шувууны дуулах аудио бичлэг, шувууны аж ахуй, хайчилбар зураг "шувууны талбай" , ялгааг олоход зориулсан зураг, үр тариа.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш: Хүүхдүүд ээ, өглөө би ширээн дээрээ нэг дугтуй олоод, дотор нь зурагнууд байсан, хамтдаа зураг бүрийг сайтар ажиглаж, түүн дээр хэн зурсныг тааварлацгаая.

II. Шувууны тухай оньсого таавар.

Таших, бужигнах,
Хүүхдүүдийг цуглуулдаг
Бүгдийг далавчныхаа дор цуглуулдаг. (Тахиа)

Бяцхан цагаан өд,
Улаан хясаа.
Тэр шон дээр байгаа хэн бэ? (Петр Кокерел)

Тэр нуга дундуур тэнүүчилж,
Уснаас хуурай гарч ирдэг,
Улаан гутал өмсдөг
Зөөлөн өдний ор өгдөг. (Галуу)

Голын дагуу, усны дагуу
Усан онгоц хөвж,
Урагшаа хөлөг онгоц байна,
Түүнтэй хамт тэднийг удирддаг. (Нугасны дэгдээхэйтэй нугас)

Тэр хашааны эргэн тойронд чухал алхдаг
Бөмбөлөг шиг хийлдэг.
Тэгээд тэр огт залхуу биш
Бал-бал-бал өдөржин хашгирав. (Турк)

(Үйлдлийг нэрлэ)

Нугас дэгдээхэйгээ усанд сэлэхийг дуудах үед тэр (хуваалт).
Галуу хүмүүсийг зулзагануудаас холдуулах үед тэр (хошигнох).
Азарган тахиа хүн бүрийг сэрээхийг хүсэх үед тэр (хэрээ)
Тахиа дэгдээхэйгээ дуудаж байна, тэр (хошигнох)

IV. Хөгжмийн даалгавар.

Даалгавар: та шувуудын дуу хоолойгоор аудио бичлэгийг анхааралтай сонсож, хэний тухай ярьж байгааг таах хэрэгтэй.

(аудио бичлэг эхэлнэ)

V. Үлгэр "Тахиа яагаад шөнө гурван удаа хашгирав?"

Эрт дээр үед азарган тахиа хамгийн үзэсгэлэнтэй сүүлтэй байсан бөгөөд тогос нь богино сүүлтэй алхдаг байв. Тэр сүүлтэй байсан, гэхдээ энэ нь сүүл биш, харин зүгээр л буруу ойлголт байсан. Тогос азарган тахиа атаархаж байв.

Нэгэн өдөр тогос азарган тахиа дээр ирээд:

- Азарган тахиа, азарган тахиа! Надад сүүлээ зээлээрэй, тэгэхгүй бол би зочлох хэрэгтэй, тиймээс би хувцаслахыг хүсч байна.

"Чи юу яриад байна вэ" гэж азарган тахиа хэлэв, "тэд сүүл зээлдэг үү?"

- Тийм ээ, би буцааж өгнө! - гэж тогос хэлэв.

-Хэзээ буцааж өгөх вэ?

- Тийм ээ, би зочноор ирнэ. Орой, шөнө дунд, өглөө болтол ч байж магадгүй.

Азарган тахиа түүнд сүүлээ өгөв. Тогос хувцаслаж, ийм байсан!

Азарган тахиа нь сүүлгүй сууж, тогосыг зочдоос буцаж ирэхийг хүлээнэ. Ингээд орой болсон ч тогосны шинж алга.

Азарган тахиа хашаан дээр үсрэн гарч ирээд: “Ку-ка-ре-ку! ”

Тогос ирэхгүй байна. Харагтун, шөнө дунд болж байна, харанхуй байна, чи нүдээ тайлахгүй байж чадахгүй. "Өө" гэж азарган тахиа бодож, "Би тогос төөрөхгүй байх гэж найдаж байна." Петька үсрэн босч, хашгирч эхлэв. Тэр хашгирч, хашгирав - үгүй, тогос ирэхгүй. Азарган тахиа дахин унтсан боловч унтаж чадсангүй - сүүлээ өрөвдөв. Азарган тахиа үүр цайхад үсэрлээ. Петка дахин хашгирав:

- Ку-ка-ре-ку! Peacock! Нааш ир!

Тэнд ямар "энд" байна! Тогос Энэтхэг хүртэл шөнөжин гүйж очоод тэндээ суурьшжээ. Түүний нэрийг санаарай.

Олон жил өнгөрч, гүүрний доор маш их ус урсан, азарган тахиа аль хэдийн шинэ сүүл ургасан боловч тайвширч чадахгүй байна.

Тэр цагаас хойш тэр шөнө бүр гурван удаа хашгирав - хэн мэдэх вэ, тогос Петкагийн хуучин сүүлийг буцааж өгөх болно.

VI. Ялгааг нь ол

(Хүүхдүүд зургийг анхааралтай ажиглаж, ялгаа тус бүрээр тэмдэг авдаг).

VII. Тоглоом "Үр тарианаас үр тариа"

(нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх)хүүхэд бүрт цөөн хэдэн үр тариа хийнэ янз бүрийн сортууд, нэг сортыг нөгөөгөөс нь салгах шаардлагатай тул тушаалын дагуу тэд даалгавраа эхлүүлнэ.

VIII. Дууны жүжигчилсэн найруулга "Хоёр хөгжилтэй галуу эмээтэйгээ амьдардаг байсан ..."

Хүүхдүүд үзүүлэв "галуу" багшийн хөдөлгөөнийг дуурайлган гар.

Хоёр хөгжилтэй галуу
Хоёр хөгжилтэй галуу эмээтэйгээ амьдардаг байв
Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан,
Хоёр хөгжилтэй галуу.

Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан,
Хоёр хөгжилтэй галуу.
Галуунууд шуудууны дэргэдэх шалбаагт хөлөө угааж,
Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан

Тэд шуудуунд нуугдав.
Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан
Тэд шуудуунд нуугдав.
Энд эмээ хашгирав - Өө, галуу алга болжээ,

Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан,
Галуу, галуу минь.
Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан,
Галуу, галуу минь.

Галуу гарч ирээд эмээдээ мөргөв.
Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан
Тэд эмээдээ бөхийв.
Нэг нь саарал, нөгөө нь цагаан
Тэд эмээдээ бөхийв.

IX. Дүгнэж байна.

Сайн байна залуусаа! Өнөөдөр та үзүүлэв сайн үр дүн. Би маш их баяртай байна!